ראשי » אסטרולוגיה-הורוסקופ, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, מודעות עצמית, מיסטיקה, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות, רפואה טבעית, רפואה משלימה » רפואה משלימה בישראל

רפואה משלימה בישראל

רפואה משלימה בישראל

מקורות הרפואה המשלימה- רפואה אלטרנטיבית
הביטוי רפואה משלימה– רפואה אלטרנטיבית מוגדר כמגוון של שיטות טיפול, זרמים וטכניקות המיועדות לטיפול מנטאלי, נפשי, גופני או רוחני בהתבסס על מידע או ידע מעשי או עיוני שלא מוכר כמידע מדעי שהוכח מבחינה אקדמית – מחקרית כחלק מהרפואה הקונבנציונלית- של זרם הריפוי המקובל. לא זו אלא שלעיתים אף קיימים מחקרים אמפיריים שלא רק שאינם מוכיחים את יעילותה של שיטה אלא גם שוללים את יעילותה של שיטת טיפול המוגדרת כשיטה אלטרנטיבית. 

יחד עם זאת, למרות שהשיטות המוגדרות כשיטות ריפוי אלטרנטיביות שלא מוכחות לגמרי ואינן חלק מהמיינסטרים הרפואי המקובל, גוף ידע גובר והולך, מצביע על יותר ויותר עדויות בדבר השפעתן הרפואית, הנפשית והקוגניטיבית של שיטות אלה, מעבר לאפקט הפלסבו באופן שמקדמן לכניסה לזרם המרכזי של הרפואה.
מבחינת מקורותיהן של שיטות הרפואה המשלימה, ניתן לסווג אותה לפי זרמים מאיזורים שונים בעולם
• שיטות שמקורן באסיה כמו שיטות הרפואה הסינית או שיטות ריפוי וטכניקות רפואה משלימה יפנית, בודהיזם וזן, שיאצו, טאי צ’י ועוד.
• שיטות רפואה אלטרנטיבית שמקורה בדרום מזרח אסיה ובעיקר הודו כמו הרפואה ההודית- איור וודה, הינדואיזם, יוגה ועוד.
• שיטות שמקורן בתרבויות של ילידי יבשת אמריקה כמו המאיה, האינקה, האינדיאנים שיטות ריפוי טבעי נוספות.
• שיטות טיפול שמקורן באירופה כמו ארומתרפיה ושיטת הומיאופתיה ועוד. 

סטטוס חוקי ומוסדי של הרפואה המשלימה בישראל

מעצם הגדרתן, שיטות רפואה משלימה וריפוי בדרכים אלטרנטיביות אינן שיטות שקנו להן אחיזה מספקת בעיני הגורמים הנוגעים בדבר, להכנס לתוך זרם הרפואה הקונבנציונלית משום העדר די תימוכין לביסוסן המדעי כזרמים רפואיים או פסיכולוגיים מוכחים ולפיכך, החליטה המועצה להשכלה גבוהה שלא לאשר הענקת תואר אקדמי רשמי לאנשים הלומדים מקצועות של רפואה משלימה.
יחד עם זאת, לנוכח האחיזה שקנו שיטות הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית בציבור, ולאור השפעתן החיובית של שיטות אלה, כל קופות החולים בישראל מציעות למטופלים במימון חלקי או מלא חלק מהטיפולים המבוססים על שיטות רפואה משלימה כמו דיקור סיני או שיטת פלדנקרייז.

שיטות וזרמים של רפואה אלטרנטיבית- משלימה


בין השיטות לרפואה משלימה, הזרמים והתחומים שמציעים דרכי ריפוי אלטרנטיביות, טיפול חלופי או משלים לשיטות הריפוי הקונבנציונליות מצויים תחומים כמו נטורופתיה, שימוש בצמחי מרפא, תוספי מזון, שיטות רפואה סינית לרבות שימוש בדיקור סיני באמצעות מחטי- אקופנקטורה, שיטת אלכסנדר, שיטת פלדנקרייז, רפלקסולוגיה, שיאצו, רייקי, אירדיולוגיה -אבחון באמצעות גלגל העין, ארומתרפיה ואורה סומא- ריפוי בצבע, הומאופתיה, שיטות תרגול המשלבות תרגול פיזי ונפשי כמו טאי צ’י או יוגה, שיאצו, שיטות טיפול וריפוי המבוססות על מודעות עצמית, שינוי פסיכולוגי, רגשי או מנטלי, ושיטות הקשורות לרוחניות, מיסטיקה ואמונה וביניהן בוזהיזם, זן, ג’יינגיזם, איורוודה, אסטרולוגיה, שימוש בהורוסקופ ומפה אסטרולוגית, נומרולוגיה, קבלה מעשית ויהדות מעשית, כירולוגיה וקריאה בכף היד, קואצ’ינג ואימון אישי, מודעות, דמיון מודרך, תורת הנסתר, תיקשור, ביו-ארגונומיה, ביואנרגיה, הילות, הילינג, שימוש באנרגיות ועוד.

דילוג לתוכן