ראשי » דיקור סיני-אקופנקטורה, הוליסטיקה-כללי, רפואה משלימה, שיאצו » מהו שיאצו

מהו שיאצו

מה היא שיטת שיאצו ?

שיאצו Shiatsu היא שיטה המשתייכת לשיטות רפואה משלימה המבוססת על הגותו של טקוג’ירו נמיקושי Tokujiro Namikoshi ולפיה לחיצה בנקודות מסוימות בגוף באמצעות האצבעות או באמצעים אחרים כמו לחיצת מרפק, ניתן לשחרר לחץ אנרגטי במרידאנים, שמביא להקלה על כאבים, הפחתת לחצים פיזיים ונפשיים וסטרס, שיפור תפקודי כללי, שיפור מחזוריות הדם, סיוע לכאבים הקושרים לבעיות אורטופדיות. 

טיפול מגע. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc2-by-sa. צילום:Dokiai Aikido

שיאצו. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc2-by-sa. צילום:Dokiai Aikido

שיטת השיאצו הינה טכניקת טיפול יפנית המבוססת על שיטת ריפוי סינית וותיקה השאובה מעקרונות הדיקור הסיני- אקופונקטורה ולפיה בגוף האדם ישנם ערוצים אנרגטיים בהם זורמת אנרגיית החיים- אנרגיית הצ’י. כאשר נוגעים – בין אם באמצעות דיקור ובין אם באמצעות לחיצה כפי שנהוג לעשות באמצעות שיטת שיאצו, באותן נקודות, הדבר מיועד לסייע לאזן את אותן נקודות המצויות על פני גופנו באיזורי מפתח של ערוצי האנרגיה- המרידיאנים ובכך לסייע לבריאות ולריפוי.
על פי ההגדרה הוותיקה של המשרד לרווחת הציבור והבריאות ביפן עוד מאז שנות ה-50, שיטת השיאצו מוגדרת כשיטה המסייע לריפוי מחלות ספציפיות וכן “שימוש באצבעות או בכף היד של אדם אחד על מנת לגרום ללחץ ממוקד באיזורים מסוימים על פני הגוף על מנת להביא לתיקון/איזון של חוסר איזון בגוף ועל מנת לשמור על בריאות טובה ולשפר את המצב הבריאותי. 

שיטת השיאצו המבוסס על הרפואה היפנית והסינית אינה בעלת תיקוף מדעי מלא למרות עדויות של מחקרים שנערכו על ידי הפדרציה האירופאית לשיאצו בדבר יעילותה במספר פרמטרים כמו הפחתת לחץ רגשי.
לכן, השיטה המבוססת על תורת המרידיאנים מסווגת כשיטת ריפוי אלטרנטיבי, אולם מטפלים בשיאצו מדווחים כמובן על תוצאות חיוביות בשיפור מגוון בעיות רפואיות ומעודדים את הטיפול בה כאמצעי להפגת מתחים, עיסוי והקלה על כאבים, הפחתת חרדות ומצבי דיכאון.
טיפול בטכניקת שיאצו נעשית על גבי מזרון בלבוש מלא.
למותר לציין כי מאחר והשיטה כרוכה במגע יש להקפיד שלא לפנות לקבל טיפול שעלול לפגוע או להחמיר מצב רפואי במיוחד באשר לבעיות אורטופדיות.

דילוג לתוכן