ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, מודעות עצמית, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות » לחץ נפשי כגורם למחלות ומוות

לחץ נפשי כגורם למחלות ומוות

חוקרים: לחץ נפשי גורם לסיכון מוגבר למוות ולמחלות כמו סרטן ומחלות לב

לחץ נפשי מתמשך משפיע על גופנו ונפשנו באופן שלילי במיוחד. לחץ נפשי ברמה הנפשית והפסיכולוגית וכן ברמה הרוחנית- אנרגטית מבטא חוסר הרמוניה וקונפליקט פנימי, מצוקה או קושי רגשי שבפניו עומד האדם, שלגביו הוא אינו מוצא מזור באמצעות מודעות רגשית, נפשית או פסיכולוגית לגבי הנושא. כיצד משפיע לחץ נפשי שהוא לחם חוק של הפרט בחברה המודרנית רוויות הלחצים והדריכות הרגשית על תחלואה בכלל וסיכון למוות מוקדם בפרט ? 

גוף-נפש: השפעות לחץ נפשי על הגוף. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-sa-by . אילוסטרציה: Gdudycha

גוף-נפש: השפעות לחץ נפשי על הגוף. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-sa-by . אילוסטרציה: Gdudycha

במחקר חדש ביקשו חוקרים לכמת את הקשר בין לחץ נפשי מועט, של אנשים שאינם סובלים מרמות גבוהות ומובחנות של לחץ נפשי על סיכון למוות ממגוון סיבות, באוכלוסיה הכללית. לשם כך בחנו החוקרים 10 מחקרים באנגליה שכללו 68,222 איש שמהם נפטרו במהלך 8.2 שנים 8365 איש, שבהם נאמדה רמת הלחץ הפסיכולוגי של הנבדקים, תמותה וסיבות המוות (מחלות או גורמים חיצוניים כמו תאונה).

מניתוח הממצאים העלו החוקרים כי נמצא קשר ישיר בין רמת הלחץ הנפשי שחוו המשתתפים באוכלוסיה (בני 35 ומעלה), בכל רמות הלחץ, גם ברמת לחץ נפוכה וגם ברמת לחץ נפשי גבוהה, לסיכון מוגבר למוות מוקדם ממחלות שונות ובראשן מחלות לב קרדיו-וסקולריות. החוקרים מצאו גם כי לחץ נפשי, במיוחד ברמות הגבוהות הוביל גם לעלייה בסיכון לחלות ולמות ממחלת הסרטן. הסיכון המוגבר למוות היה רב יותר כמובן ככל שעלתה רמת הלחץ והוא היה רב יותר ב20% עד 226%.

המחקר נערך על ידי חוקרים אנגלים מ- University College London, מאוניברסיטת Edinburgh וממוסדות נוספים. הממצאים פורסמו בכתב העת הרפואי British Medical Journal.