ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, נטורופתיה, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » ויטמין D- לא מסייע כנגד זיהומי נשימה

ויטמין D- לא מסייע כנגד זיהומי נשימה

חוקרים: תוסף ויטמין D לא סייע להפחתת זיהומי דרכי הנשימה באנשים עם רמות רגילות של ויטמין D

מחקרים קודמים העלו כי קיים קשר בין רמות ויטמין D בדם לבין הסיכון לפתח זיהומים בדרכי הנשימה העליונות. החוקרים מצאו בעבר כי ככל שרמות הויטמין D גבוהות יותר, כך פוחת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות. יחד עם זאת טרם הוברר מה הקשר בין רמות ויטמין D כתוצאה משימוש בתוספים לבין סיכון תחלואה במחלות זיהום דרכי הנשימה העליונות בקרב נבדקים עם רמות בסיס ממוצעות ותקינות של ויטמין D. לשם כך בחנו החוקרים במחקרם זה במחקר רנדומלי, כפול סמיות עם קבוצת בקרה ופלסבו 322 נבדקים בוגרים בניו-זילנד באשר לתחלואה שלהם בזיהומי דרכי הנשימה העליונים ורמות וויטמין D בדמם.

תוסף ויטמין D (ויטמין די). צילום: מערכת פורטל הוליסטיקה- רפואה משלימה

תוסף ויטמין D (ויטמין די). צילום: מערכת פורטל הוליסטיקה- רפואה משלימה

הנבדקים קיבלו תוסף של ויטמין D במינון של 100 000 IU. הממצאים שנאספו ונותחו העלו כי לא נמצא קשר מובהק בין הסבירות של הנבדק לפתח זיהום בדרכי הנשימה העליונות לבין רמת ויטמין D בדמו. כמו כן רמות הויטמין לא השפיעו על מספר ימי החופש שלקח הנבדק בעקבות זיהומים אלה ולא על משך אפיזודות הזיהומים.

מן הממצאים עלה כי שימוש בתוסף לא מפחית את סיכון לתחלואה של זיהומי דרכי נשימה עליונות באנשים עם רמות ויטמין D תקינות מלכתחילה. זאת בהשלמה לממצאי םקודמים שהמחישו את תועלתו של ויטמין D בדם ברמות גבוהות למניעת סיכון לזיהומים אלה, בקרב אנשים עם חוסרים בויטמין די בגופם.

הממצאים ראו אור בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי JAMA – The Journal of the American Medical Association. המחקר נערך על ידי חוקרים ממעבדות הבריאות בקנטרברי מהמחלקה לפתולוגיה באוניברסיטת אוטגו שבקרסטצ’רץ’ ומבית החולים קריסטצ’רץ’, בניו זילנד, מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת אוקלנד בניו זילנד, המחלקה לרפואה מונעת באוניברסיטת אוטגו בני-זילנד וחוקרי המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים כללי במסצ’וסטס ובית הספר לרפואה הארוורד בבוסטון בארצות הברית.