ראשי » הוליסטיקה-כללי » שינה בטוחה לתינוקות

שינה בטוחה לתינוקות

במיוחד בחורף: משרד הבריאות ועמותת עתיד יוצאים בקמפיין המדגיש את חשיבות שינת תינוקות על הגב לצמצום מוות בעריסה

משרד הבריאות ועמותת “עתיד” למחקר ומניעת מוות פתאומי בתינוקות השיקו קמפיין המיועד להביא להגברת מודעות ההורים להבטיח שינה בטוחה לתינוקות על הגב למניעת מוות בעריסה – “שינה בטוחה- תנו לתינוק גב”. 

תינוק. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום:MasterFinally

תינוק. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום:MasterFinally

מפרסומי משרד הבריאות עולה כי בכל שנה 45 תינוקות נפטרים באופן פתאומי, רובם המכריע (87 אחוזים) נפטרים בגיל חצי שנה או פחות. מחצית מקרי המוות מתרחשים במהלך חודשי החורך- ינואר, פברואר ומרץ. בין הסיבות לעלייה במוות בעונת החורף “חימום יתר בשל הלבשת תינוק בשכבות של בגדים”. מאחר והתינוק מווסת חום גוף מהראש והפנים, “השכבה על הבטן מכפילה את הסיכון לגרימת מוות בעריסה“.תינוקות ששוכבים על בטנם נוטים לחימום יתר ומתקשים לוות את חום גופם, שואפים אוויר עם פחות חמצן, שנתם עמוקה יותר, תזוזותיהם מועטות יותר, רגישות לרעש נמוכה יותר והם חווים ירידת לחץ דם ומתקשים להקיץ מהשינה. נוסף לכך אביזרים ולבוש כמו שמיכות או קפוצ’ונים עלולים לפגוע במעבר אוויר חופשי.

לפיכך, מעבר להנחיות בטיחות אחרות המחייבות את ההורים לשמור על סביבת שינה בטוחה, הבטחת זרימת אוויר ונשימה של אויר נקי וחימום נאות, מדגישים במשרד הבריאות ובעמותה כי לנוכח ממצאים אלה, על ההורים לשמור על השכבת התינוק על גבו. השכבה זו של התינוק על גבו עשויה להציל חיים ולכן חשוב להסביר את חשיבותה לאחרים וגם לגורמים אחרים המטפלים בתינוק, ולא רק להוריו, כך שיקפידו על כך.

 

קטגוריות: הוליסטיקה-כללי
דילוג לתוכן