ראשי » הוליסטיקה-כללי, נטורופתיה, צמחי מרפא, רפואה טבעית » שימוש בקינמון כצמח מרפא

שימוש בקינמון כצמח מרפא

השימוש בקינמון ברפואה סינית
במאמר זה אסקור את השימוש בקינמון כצמח מרפא ברפואה הסינית, חשוב לציין כי אין הכוונה לקינמון אותו אנו מכירים כתבלין מחיי היום- יום. התבלין שאנו מכירים הוא אבקה טחונה של קליפת עץ ה-Cinnamomum zeylanicum ,גם חומר זה מוכר ברפואה הסינית, שם הוא ידוע בכינוי Rou Gui אך מאמר זה יעסוק בענפיפי עץ הקינמון – Ramulus Cinnamomi Cassiae שמוכרים בסינית כ – Gui Zhi. לחומרים אלו יש תכונות שונות וחשוב לא לבלבל בינם.

תמציות צמחי מרפא הומאופתיות ותמציות פרחי באך. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc2-by-sa. צילום: Casey-West

פורמולות המכילות קינמון. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc2-by-sa. צילום: Casey-West

הקינמון (Gui Zhi) , הוא אחד החומרים העתיקים והנפוצים ביותר בשימוש ברפואת הצמחים הסינית. כבר בספר “דיון על מחלות קור”(220 לספירה) מתוך 113 מרקחות צמחים שונות הקינמון מופיע ב 44 מהן. מה שמעיד הן על חשיבותו הרבה כחומר רפואי, והן כל המגוון הרב של מצבים שהוא יכול לסייע בם.

ברפואת הצמחים הסינים בד”כ לא משתמשים בצמח אחד בלבד, אלא כמעט תמיד יוצרים פורמולות שמורכבות ממספר צמחים כשהאינטראקציה בינהם מגבירה את הפעילות הרצוייה של הצמח העיקרי, כלומר לכל צמח יש מספר תכונות רפואיות קיימות, אך הדרך לגרום לתכונה זו לעבור מפוטנציאל למימוש קשורה בשאר הצמחים שמרכיבים את הפורמולה. לכן קצת קשה להסביר באילו מקרים כדאי להשתמש בקינמון או במרקחות על בסיס קינמון, אך יש מספר דברים שמקלים עלינו בכך. ראשית, יש מספר סימנים שהמצאותם תוביל אותנו לשקול שימוש בפורמולה מבוססת קינמון: חום, או תחושה סובייקטיבית של חום, הזעה בקלות או אף הזעה ספונטנית, רתיעה מרוח, רגישות לקור, כאבי פרקים, תחושה סובייקטיבית של משהו שעולה בבטן, או תחושת דופק בבטן, פלפיטציות, תחושת הסמקה ואינסומיה. אלו הסימנים העיקריים שמכוונים לשימוש בפורמולה מבוססת קינמון. שנית, לאנשים שפורמולה מבוססת קינמון תעזור יש נטייה להראות דומים, כלומר יש איזשהו “טיפוס” שבד”כ פורמולה מבוססת קינמון תעזור לו. אנשים אלו הם בד”כ רזים, עם גפיים דקים, עור בהיר ורך, אך עם שרירים מלאים, בד”כ יש להם בטן שטוחה עם טונוס גבוה, והשפתיים שלהם בד”כ אדומות או כהות. כלומר כשמגיע “טיפוס” שכזה, אני שוקל לתת לו פורמולה מבוססת קינמון, אפילו אם התלונה העיקרית שלו לא שייכת לרשימת הסימנים הנ”ל, ואם התלונה שלו כן מופיעה ברשימה, אז אני יודע בוודאות שאני צריך להתאים לו אחת מהפורמולות מבוססת קינמון שקיימות.

פורמולות נפוצות שמכילות קינמון:
• Gui Zhi Tang השימוש הקלאסי בפורמולה זו הוא כדי לפתור הצטננות או שפעת שאינה עוברת, בנוסף לכך ניתן להשתמש בפורמולה זו כדי לפתור הזעה ספונטנית, הזעות לילה, פלפיטציות ובעיות עור מסויימות כגון אורטיקריה.
• Gui Zhi Jia Fu Zi Tang בפורמולה זו ניתן להשתמש כדי לפתור התכווצויות שרירים שמלווים בתחושת קור, הפרשות וגינאליות שקופות, נזלת אלרגית וכאבי פרקים.
• Xiao Jian Zhong Tang בפורמולה זו ניתן להשתמש בכדי לפתור כאבי בטן עוויתיים, ובעיות עיכול כגון נפיחות ועצירות.
• Gui Zhi Jia Da Huang Tang בפורמולה זו משתמשים בעיקר בכדי לפתור עצירות אצל אנשים מ”טיפוס” הקינמון.
• Gui Zhi Jia Long Gu Mu Li Tang זו אחת הפורמולות העיקריות לטיפול בבעיות שינה (אינסומניה) ברפואה הסינית.
• Dang Gui Si Ni Tang בפורמולה זו משתמשים בכדי לטפל בגפיים קרות עד כדי כיחלון וכואבות, שמלוות בכאב ראש או בטן.
• Gui Zhi Fu LingWan בפורמולה זו משתמשים בכדי לטפל בכמעט כל סוג של בעיה גיניקולוגית לנשים מ”טיפוס” הקינמון. כאבי מחזור, אי מחזור, בעיות פריון וכו’.
כפי שניתן לראות, פורמולות מבוססות קינמון יכולות לטפל במגוון עצום של בעיות ומצבים, ולכן אין פלא שקינמון הוא אחד החומרים החשובים ברפואת הצמחים הסינית. אך חשוב לזכור שהוא לא מתאים לכל האנשים ולכל המצבים, ובכל מקרה שאתם שוקלים לקחת פורמולת צמחים עדיף שהיא תותאם לכם ע”י איש מקצוע.

מאת: שי בקליניק, מומחה לרפואה סינית וטיפולים אלטרנטיביים.