ראשי » גופנפש, דיקור סיני-אקופנקטורה, דמיון מודרך, הוליסטיקה-כללי, מדיטציה, מודעות עצמית, צמחי מרפא, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות, רפואה טבעית, רפואה משלימה » רפואה משלימה ביום האיידס הבינ”ל

רפואה משלימה ביום האיידס הבינ”ל

רפואה משלימה HIV: ציון יום האיידס הבינלאומי בסימן עליה בתחלואה במספר הנשאים

ביום שישי 1.12.2012 יצויין ברחבי העולם ובמדינת ישראל יום האיידס הבינלאומי המיועד לשפר את המודעות הציבורית למחלה ולהביא לשימוש תכוף יותר של האוכלוסייה באמצעי מניעה למניעת הידבקות במחלה.

צמחי מרפא. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc1-sa. צילום: Loc Huynh

צמחי מרפא. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc1-sa. צילום: Loc Huynh

מנתוני שפורסמו על ידי המרכז הרפואי רמב”ם לרגל יום האיידס הבינלאומי עולה כי השנה התגלו מספר נשאי איידס בשיעור המהווה עלייה של כ-50% בהשוואה למספר הנשאים שהתגלו בשנת 2011. מגמה זו של עלייה במספר הנשאים בבית החולים עולה בקנה אחד עם מגמה מתמשכת שהחל כבר בשנת 2010 של עליה במספר הנשאים השנתי המתגלה. כך בעוד שבשנת 2006, 2007, 2008 ובשנת 2009 הייתה יציבות במספר נשאים נגיף HIV איידס– 380 מקרי נשאים חדשים שהתגלו מידי שנה, בשנת 2010 חלה עליה של כ-10% במספר הנשאים ובשנת 2011 שוב חלה עלייה של 10% במספר הנשאים בהשוואה לשנת 2010 ל470 מקרי נשאים חדשים בשנה זו.

מומחים מציינים כי מגמה זו של עלייה בשיעורי ההידבקות נגרמת בין היתר בשל תפיסה של המחלה ככרונית שניתן לחיות איתה ולא כמחלה קטלנית, בשל התפתחות דור תרופות חדש המעניק טיפול יעיל יותר למחלה (אך לא מרפא אותה). יחד עם זאת מציינים המומחים כי תפיסה זו היא שגויה וכי חשוב לפעול באופן מושכל כדי להמנע מהדבקה בנגיף HIV שכן מדובר במחלה לא פשוטה וכי החיים עם מחלת האיידס הם מורכבים, מצריכים מעקב רפואי וקבלת טיפול רפואי תרופתי קבוע בעל תופעות לוואי והשלכות שונות הנגרמות לחולה לעיתים וכן השפעה על מורכבות הבאת ילדים בריאים לעולם, קושי בקיום יחסי מין לא מוגנים עם בני זוג במערכות יחסים ארוכות טווח מחשש להדבקה ועוד.

הרפואה המשלימה על מגוון ענפיה מציעה לחולים במחלת האיידס ולנשאים שבגופם התגלה נגיף הHIV מספר טכניקות המיועדות להשלים את הטיפול התרופתי, באישור הגורם המטפל. טיפול ריפוי משלים זה מיועד להעניק לחולה חיזוק של מערכת החיסון באופן ישיר ובאופן עקיף ובכך לסייע למצבו כנגד הנגיף הקשור לפגיעה במערכת החיסונית.

כך קיימות טכניקות גופנפש וביניהם דימיון מודרך, יוגה, מדיטציה, הילינג ועוד אשר מעניקות לחולה או לנשא HIV איזון רגשי, הרמוניה רוחנית, רוגע פסיכולוגי והפחתה של לחצים רגשיים, סטרס, דריכות ומצוקות רגשיות באופן שהוכח כמסייע לחיזוק המערכת החיסונית.

בנוסף קיימות שיטות רפואה משלימה המנסות לסייע לחולה או לנשא לטפל בסימפטומים של התסמינים מהם הוא סובל בעקבות שימוש בתרופות או בעקבות המחלה עצמה. שיטות אלה של רפואה משלימה כוללות לדוגמה דמיון מודרך או דיקור סיני המסייע בהפחתת כאבים לדוגמה שימוש בצמחי מרפא, בתוספי תזונה או בשינוי תזונתי המיועדים לחזק את מערכת החיסון ועוד.

דילוג לתוכן