ראשי » גופנפש, דיקור סיני-אקופנקטורה, הוליסטיקה-כללי, טאי צ'י, יוגה, צמחי מרפא, רוחניות, רפואה טבעית, רפואה משלימה » טיפולי רפואה אלטרנטיבית להפחתת תסמיני גיל המעבר

טיפולי רפואה אלטרנטיבית להפחתת תסמיני גיל המעבר

איך ניתן להעזר בטיפולי רפואה משלימה כמו דיקור, צמחי מרפא יוגה או טאי צ’י להפחית מסימפטומי גיל הבלות ?

גיל המעבר הוא התקופה שבה מפסיקה האישה לקבל מחזור וסת חודשי והוא מכונה גיל הבלות – תקופת המנופאוזה. תקופה זו יכולה להתרחש באופן טבעי או כתוצאה משינויים חיצוניים כמו ניתוח או טיפולים כמו כימותרפיה לטיפול במחלת הסרטן. 

צמחי מרפא. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc1-sa. צילום: Loc Huynh

צמחי מרפא. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc1-sa. צילום: Loc Huynh

הפסקת המחזור החודשי גורר שינויים שונים המובילים לתופעות לוואי ותסמינים מכבידים שמהם סובלות נשים וביניהם גלי חום והזעה, זיעת לילה, בעיות וגינליות כמו יובש בנרתיק, בעיות רגשיות, לחץ, חרדות, דיכאון, חוסר שקט ועצבנות, הפרעות שינה, בעיות זיכרון, חוסר ריכוז, עייפות, כאבים בשרירים, כאבים במפרקים ועוד.

טיפולי רפואה משלימה עשויים לסייע בהפחתת תסמיני גיל המעבר. ממצאים שפורסמו בשנים האחרונות מרמזים על אופי השפעה חיובית זו וטיבה:

טיפולי גוף נפש להקלת תסמיני גיל המעבר

ממצאים שמפרסם המכון הלאומי האמריקאי לבריאות מצביעים על כך שקיימים מספר טיפולים שעשויים לסייע בטיפול בתסמינים של גיל המעבר:מסקירה מחקרית משנת 2010 שכללה התייחסות ל21 מחקרים מעלה כי מגוון טיפולים הקשורים לקשר בין גוף לנפש מסייעים באופן מובהק ומשמעותי להפחתת תסמיני גיל המעבר. כך נמצא כי יוגה, טאי צ’י ותוכניות מדיטציה שונות מפחיתות עוצמה ותכיפות של גלי חום, הפרעות שינה, כאבי שרירים וכאבי מפרקים, לחץ והפרעות מצב רוח כמו חרדה.

דיקור סיני אקופנקטורה

עוד עולה מסקירה מחקרית נוספת משנת 2010 כי השימוש בדיקור סיני מסייע לטיפול בגלי חום בגיל המעבר. החוקרים העלו כי טיפול בדיקור סיני – אקופנקטורה הפחית באופן משמעותי את תדירות גלי החום ואת חומרתם. יחד עם זאת ממצאים אחרים העלו כי ממצאים סותרים בנושא.

שימוש בצמחי מרפא

קיימים מספר צמחי מרפא המסייעים להפחתת תסמיני גיל המעבר. כך לדוגמה ממצאים מחקריים הובילו את הפאנל של מוסדות הבריאות הלאומיים בארה”ב למסקנה כבר בשנת 2005 כי שימוש בג’ינסנג עשוי לסייכ לטפל בתסמיני גיל המעבר כמו לדוגמה טיפול במצבי רוח ובבעיות שינה ושיפור תחושת הרווחה האישית בכלל.

דילוג לתוכן