ראשי » הוליסטיקה-כללי, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » צריכת סוכר, תאבון והשמנה

צריכת סוכר, תאבון והשמנה

חוקרים: מזון מתועש המכיל פרוקטוז תורם באופן משמעותי יותר להשמנה בשונה בסוכרוז

עלייה בצריכת הפרוקטוז קשורה לעלייה בשכיחות השמנת יתר ותפריט תזונתי עשיר בפרוקטוז נחשב לכזה המעודד עליה במשקל ותנגודת אינסולין הקשורה לסוכרתיות.

סוכר. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc3-by-sa. צילום: Lcarsdata

סוכר. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc3-by-sa. צילום: Lcarsdata

כיצד משפיעה צריכה של מזונות מעובדים על השמנה ועודף משקל ? ממצאי מחקרים קודמים העלו קשר ישיר בין צריכת מזון מעובד עתיר פחמימות להשמנת יתר ועודף משקל. ממצאי מחקר חדש שופכים אור על אחד הגורמים המובילים לכך: על פי הממצאים צריכה של מזונות עשירים בפרוקטוז, לא מפחיתים את תחושת השובע במוח בשונה מסוכרוז, ותורמים להשמנה ועודף משקל. מאחר ומרבית המזונות המתועשים עשירים בסירופ תרכיז תירס להמתקה ולא בסירופ סוכרוז, הרי שיש בכך תרומה עצומה להשמנה ועודף משקל הפושה בחברת השפע מזה שלושה עשורים.

צריכת סוכר תעשייתי מסוג פרוקטוז שכיחה במיוחד כיום בשל העובדה שיצרני המזון מוסיפים אותו למגוון עצום של מזונות לצורך המתקה באמצעות תוספת של תרכיז תירס. המתקה באמצעות פרוקטוז הינה יעילה הרבה יותר מהמתקה באמצעות סוכרוז ולכן היא בשימוש רב.

ממצאי המחקר, שהתבססו על סריקות MRI של כעשרים נבדקים מצאו כי לא רק שקיים קשר בין צריכת פרוקטוז להשמנה בכך שאינו משפיע על מרכז השבוע והפסקת התאבון בהיפותפלמוס, הם גם מצאו כי בניגוד לכך שימוש בסוכרוז אינו מפעיל את המוח באופן דומה וכן גורם להגברת תחושת מלאות ושובע מן המזון ובכך לא תורם להשמנה באופן בעייתי כך.

 

 

דילוג לתוכן