ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » צריכת מזונות עם ויטמין E וויטמין C כנגד מחלת כבד שומני

צריכת מזונות עם ויטמין E וויטמין C כנגד מחלת כבד שומני

צריכה של 15 מיליגרם ליום של ויטמין E ושל כ-180 מיליגרם של ויטמין C קשורה בהורדת הסיכוי להתפתחות מחלת כבד שומני בכ 30-40 אחוז

מחקר חדש מגלה: צריכת מזונות עם ויטמין E וויטמין C מועילה כנגד מחלת כבד שומני

מחקר חדש שהובילו חוקרות מאונ’ חיפה מעלה כי צריכה מוגברת של ויטמין E ו-C עשויה להגן מפני התפתחות שלמחלת כבד שומני. הדוקטורנטית דנה איבנקובסקי מאוניברסיטת חיפה, מעורכות המחקר מבארת כי “ויטמין E וויטמין C הם נוגדי חמצון חזקים מהמזון ש יכולים לסייע בהפחתת דלקת שמהווה גורם מרכזי בהתפתחות כבד שומני לא אלכוהולי”, אמרה

פירות אורגניים. מאת מערכת פורטל הוליסטיקה- רפואה משלימה.

פירות. מאת מערכת פורטל הוליסטיקה- רפואה משלימה.

כבד שומני (שאינו נובע מצריכת אלכוהול) היא מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם והסיבה המובילה למחלת כבד כרונית וסובלים ממנה כ-30% מהאוכלוסייה הכללית, כולל בישראל. כבד שומני זו הצטברות שומן בתאי הכבד שמעוררת תהליכי דלקת ומובילה לשלב המתקדם יותר של המחלה -כבד שומני דלקתי, והיווצרות של צלקת כבדית (פיברוזיס). זוהי מחלת כבד הקשורה בחוזקה עם השמנה ואורח חיים לא בריא הכולל תזונה עתירת סוכר ומזון מעובד וחוסר פעילות גופנית. כבד שומני יכול להתפתח למחלת כבד מתקדמת עד שחמת כבד והצורך בהשתלת כבד ואף סרטן הכבד. זוהי מחלה שניתנת לטיפול באמצעות שינוי תזונתי בלבד גם בשלבים היותר מתקדמים שלה. לדברי החוקרות צריכה גבוהה של הוויטמינים מסמלת דיאטה בריאה יותר המבוססת על עקרונות הדיאטה הים תיכונית ובה ריבוי של ירקות ופירות, שמן זית, אגוזים ושקדים.

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרות פרופ’ שירה זלבר שגיא, ראש מגמת תזונה, בריאות והתנהגות, הדוקטורנטית דנה איבנקובסקי-וכקמן מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, ד”ר נעמי פליס-איסקוב, ד”ר מוריאל ווב, פרופ’ רויטל קריב, פרופ’ אורן שיבולת מהמרכז הרפואי תל-אביב וד”ר פדריקו סלומון מאיטליה ביקשו לבדוק את הקשר בין צריכת הוויטמינים C ו-E להתפתחות של כבד שומני.

במחקר שפורסם בכתב העת Digestive and Liver Disease השתתפו 789 גברים ונשים ישראלים בין הגילאים 70 – 40, כאשר 38.7% מהם אובחנו עם כבד שומני. חישוב צריכת הוויטמינים התבסס על שאלון שכלל 117 פריטי מזון שכיחים בתזונה הישראלית. החוקרות חישבו את תכולת הוויטמינים עבור כל מאכל בהתאם לגודל המנה.

מתוצאות המחקר עולה כי צריכה מספקת על פי הקצובה היומית המומלצת או יותר של 15 מיליגרם ליום של ויטמין E ושל כ-180 מיליגרם של ויטמין C קשורה בהורדת הסיכוי להתפתחות מחלת כבד שומני בכ 30-40 אחוז.

“בהחלט צריך לזכור שצריכה מוגברת מאוד של ויטמינים כמו E ו-C, בדרך כלל דרך תוספי תזונה, יכולה לגרום גם לסכנות. ומכאן, ההמלצה שלנו היא לצרוך ויטמינים אלה דרך תזונה מאוזנת: ויטמין E אפשר למצוא בעיקר באגוזים, שמנים צמחיים ועלים ירוקים וויטמין C נמצא בעיקר בירקות כמו גמבה, כרוב ועגבנייה או פירות כמו מלון, תות ופירות הדר. “, אמרו החוקרות.

לדבריהן, מניעה של התפתחות מחלת כבד שומני לא אלכוהולי מתרכזת בשינוי אורח החיים. עד היום, רוב ההמלצות התרכזו בהפחתת שומן רווי ופחמימות פשוטות כמו סוכרים ובהגברת פעילות גופנית ואכילה בריאה באופן כללי בסגנון של תזונה ים תיכונית – הגברת צריכת דגים, שמן זית, ירקות, קיטניות, דגנים מלאים ופחות בשר מעובד, ממתקים ושתייה מתוקה. “המחקר הנוכחי מדגיש את חשיבות הצריכה הנאותה של הוויטמינים במסגרת דיאטה בריאה ומראה כי צריכה לפי ההמלצות קשורה בהפחתת הסיכוי להתפתחות כבד שומני ובהפחתת הסיכוי לשלב המתקדם יותר של המחלה – כבד שומני דלקתי “, סיכמה פרופ’ זלבר שגיא.

דילוג לתוכן