ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, נטורופתיה, צמחי מרפא, רפואה טבעית » פטריות לשיפור הבריאות

פטריות לשיפור הבריאות

התועלת הבריאותית של פיטריות מרפא מהמזרח הרחוק

ברחבי תבל יש מעל 100,000 מינים שונים של פיטריות. חלקו אכילות, חלקן רעילות, חלקו פיטריות מרפא. פיטריות המרפא עוזרות לטיפול בשלל בעיות בריאותיות, הן גופניות והן עצביות-נפשיות. יש מהן שעוזרות להתגבר על סרטן, מורידות רמות כולסטרול גבוהות ויתר לחץ-דם, יש שעוזרות לטיפול בברונכיט, מתחים, אינפקציות מסוגים שונים, נדודי שינה, כיבי תריסריון, ניוון שרירים ומחלת גבהים. הן ממתנות הידרדרות של חולי איידס, עוזרות במצבי סינדרום עייפות כרונית, פיברומיאלגיה, אסטמה, סרטן ותופעות לוואי של טיפולים כימיים בסרטן.

לא רק חולים – גם אנשים בריאים יכולים להפיק מהן תועלת. הן עוזרות לביצועי ספורטאים לצלילות המחשבה ולעמידה במצבי סטרס סביבתיים. הן נחשבות גם כמאריכות תוחלת חיים (2). שלוש קבוצות של פיטוכימיקלים הן האחראיות העיקריות.

תועלתם העיקרית של הפוליסכרידים היא יכולתם להגביר את פעילות מערכת החיסון. פוליסכרידים דומים יש גם בצמחי מרפא נוספים, מעבר לפיטריות, כמו למשל באכינצאה וקדד (אסטרגלוס). אלו הם המרכיבים היותר פעילים מחזקי המערכת החיסונית המצויים בפיטריות המרפא. מרבית פיטריות המרפא עשירות בקומפלקסים של פוליסכרידים, או בבודדים מתוך קבוצה זו.
לקבוצה השנייה, טריטרפנים, יש מבנה דמוי הורמונים סטרואידליים. הם פועלים כתומכים בהורמונים אנושיים ויש להם ערך בריאותי נרחב. יש בפיטריות גם תרכובות מכילות חנקן, כמו למשל אדנוזין, שהן אבני בניין ל-RNA ויש להן תפקיד מרכזי במאזן האנרגיה בגוף. לאדנוזין יש חלק מרכזי בתרכובת cAMP ובמולקולות ATP.
מתוך הבנת פעולתם של ביוכימיקלים אלו המצויים בפיטריות המרפא, אנו יכולים להבין מדוע יש להן מגוון כה רחב של יכולות ריפוי. יסקרו במאמר זה תכונות המרפא של הפיטריות ראישי, מאיטקה (מיטאקי), שיטאקה (שיטאקי), קורדיספס ופריה קוקאס (4,5).

ראישי (גנודרמה לוצידום ומינים מקורבים)
זוהי אולי הפטרייה היותר חשובה מכולן. היא מכילה את שלושת הקבוצות של החומרים הפעילים העיקריים המצויים בפיטריות מרפא. באסיה, שם היא גדלה גם בבר, השימוש בה הוא היותר נרחב. בתרבות מגדלים אותה בכל רחבי תבל. פטריה זו עוזרת לתפקוד המוח ומערכת העצבים, לטיפול בנדודי שינה, מרגיעה ומחדדת את הצד הרוחני של האדם. יש הטוענים שלקיחה קבועה שלה שקולה כמו מדיטציה של חצי שעה מדי יום. יש לה תכונות של אדפטוגן, היא עוזרת לעמוד בפני לחצים, גופניים ונפשיים.

היא טובה לפעולת הלב, לדרכי הנשימה, משפרת את זרימת הדם בכליו, מורידה רמות כולסטרול ורמות יתר של לחץ-דם, עוזרת לאיזון בין סוגי הכולסטרול השונים ומורידה רמות טריגליצרידים בדם. בנוסף, עוזרת לטיפול באסתמה, ברונכיט, שפעת, אלרגיות ומחלות נוספות של דרכי הנשימה. היא מועילה נגד כאבי ראש, כאבי גב וכאבים בקיבה וגם למניעת נשירת שיער. פטריה תורמת לאריכות ימים בזכות היכולת האנטיאוקסידנטית הגבוהה שלה (5).
היא משמשת גם כאנטיביוטיקה טבעית נגד בקטריות, וירוסים ופיטריות שמרים כמו קנדידה ודומיה. נותנים אותה לטיפול בסרטן. במחקר שפורסם בשנת 2007 באוניברסיטת חיפה נמצא שהיא עוזרת במיוחד נגד סרטן ערמונית. היא קוטלת במישרין תאים סרטניים מסוג זה. כמו כן, היא נמצאה עוזרת נגד איידס, פיברומיאלגיה וסינדרום עייפות כרונית. היא ממתנת את פעולת מערכת העצבים, עוזרת לטיפול בעוויתות, כיבים, קוליטיס ולסילוק רעלים מן הכבד. היא עוזרת להתגבר על נזקי זיהום אויר וכנגד אלרגיות מזון שונות. רצוי לתת אותה בשילוב עם רכיבי תזונה וחומרים נוספים כמו ויטמין C וזנגביל וכן עם אכינצאה ושורש ברבריס. אין היא רעילה בשום כמות שהיא.

מאיטקה (גריפוניה פרוננדיה)
פטרייה זו, המוכרת גם כפטריה המרקדת, מאוד מוערכת ביפן. היא מוכרת כאדפטוגן, כלומר, עוזרת לגוף להסתגל למצבי סטרס. השפעה נוספת שלה היא על המערכת החיסונית. מבחינה זו, יש מחקרים האומרים שהיא פעילה אפילו יותר מראישי, יש מחקרים אחרים שלא טוענים כך. פוליסכריד-D הוא האחראי למרבית היכולת החיסונית שלה. היא שיפרה גם את מצבם של חולי איידס – הפחיתה את תסמיני המחלה ואת התקדמותה. היא עוזרת גם כטיפול בסרטן.
במחקר, נבדקה ההשפעה של ביטא-גלוקן, המופק מהפטרייה מאיטקה, על תאי סרטן ערמונית שקשור להורמונים. תאים מסוג סרטן כזה טופלו במעבדה עם תכשיר ביטא גלוקן שהופק ממאיטקה. התוצאה הייתה תלוית מינון. עם ריכוז של 480 מק”ג למ”ל מחומר זה, הייתה קטילה של למעלה מ-95% מתאי הסרטן. כאשר ערבבו ביטא גלוקן במינונים של 30-60 מק”ג למ”ל עם 200 מיקרומול ויטמין C, התוצאה הייתה דומה – תמותה של 90% מן התאים הסרטניים. אבל, בכל מקרה, טיפול עם הפטרייה בשלמותה ולא עם מקטע שלה פעל יותר ביעילות, הן נגד סרטן והן נגד איידס, הפטיטיס ומחלות נוספות. הפטרייה נמצאה גם מקלה את התופעות של טיפול כימי במחלת הסרטן. היא מאזנת לחץ-דם, עוזרת להגנה על הכבד מפני רעלים ולטיפול בהפטיטיס, מורידה רמות סוכר אצל חולי סוכרת ועוזרת להורדה במשקל, היא עוזרת לטיפול בפיברומיאלגיה, נגד שרירנים ברחם – אבל לשם מטרה זו, הפטרייה קורדיספס עוזרת יותר (6,7).

שיטאקי (לנטינוס אדידס)
פטריית שיטאקי (שיטאקה) זו עוזרת נגד דרמטיטיס, צמקת כבד (צירוזיס), הסתיידות עורקים, יתר לחץ-דם, מורידה רמות כולסטרול גבוהות ועוזרת לשמירת בסיסיות הגוף. יש לה פעילות אנטי סרטנית והיא מנעה ב-97.5% שגשוג של תאי סרקומה 180 וב-80% שגשוג של תא קרצינומה אריק. יש לה יכולת רבה לחזק מערכת חיסונית והיא נמצאה עוזרת גם לטיפול בסינדרום עייפות כרונית. יש לה יכולת אנטיביוטית כנגד סוגים רבים של וירוסים, בקטריות ומחלות פיטריות. ביפן וסין מרבים להשתמש בה כפטריית מאכל (1).

קורדיספס סיננזיס
היא ידועה גם כפטריית הפרפר מאחר וצורתה דומה לכנפי פרפר. היא זכתה לפרסום רב בקרב ספורטאים בזכות היותה מעלה ביצועים ספורטיביים וספורטאים יפנים וסינים מרבים להשתמש בה לפני תחרויות. היא מגבירה גם את קליטת החמצן בריאות ועוזרת לטיפול בברונכיט ובסילוק ליחות מדרכי הנשימה. היא עוזרת במקרי תשישות, הזעת לילה, מחלות כליה, ריאות ובלוטות

הורמונים, מעלה את ספירת הזרע אצל גברים ומקטינה גידולים פיברואידיים ברחם. היא מפעילה את תאי T ו-B ומעלה את רמת אינטרלוקין-1 ואינטרפרון גמא. היא אחד מן הצמחים היותר מוערכים ביפן ובסין.

פוריה קוקס
זוהי פטרייה נוספת המצויה בשימוש נרחב במזרח הרחוק והיא נוטלת חלק בנוסחאות רבות של צמחי מרפא שם. יש לה יכולת הרגעה על מערכת העצבים והשרירים החלקים, היא מורידה רמות סוכר בדם, עוזרת נגד שלשולים ונגד בצקות והיא צמח משתן. היא עוזרת לעיכול ולספיגת נוזלים בצינור העיכול.
הפיטריות שנסקרו נוטלות חלק חשוב בנוסחאות רבות של צמחי מרפא. הן יכולות לעזור כמעט לכל אדם, בין חולה ובין בריא. בעוד שלא ממליצים לסובלים מקנדידה לאכול פטריות מאכל, נמצא שפטריות אלו עוזרות לריפוי קנדידה.

מקורות
1. Hobbs, C; Medicinal Mushrooms; Bontanica Press, Santa Cruz CA; 1995 p. 7-19.
2. Benjamin D; Mushrooms poisons and panaceas; W.H. Freeman & Co; New York, 1995.
3. Ying J, Mao H; Icons of Medicinal Funfi From China; Bejing; 1987.
4. Chihara G, et al Antitumor polysaccharide derives chemically from natural glucan; Nature 225;943-944 1970.
5. Willard T.; Reishi Mushroom; Herb of spiritual Potency and Medical Wonder; Sylvan Press Issaquah Was; 1990.
6. Townsend Letter for Doctors, May 1994, pp. 432-434;
7. Explore! For the Professional, Vol. 4, No. 5, 1993, pp. 17-19.
8. Willard T.; Textbook of Advance

Herbology; Wild Rose College; Calgary AB Canada; 1991.

חומר נוסף על הפטרייה ראישי
10 Health benefits of reishi mushrooms astronutrition.com/blog/10_health_benefits_reishi_mushrooms
Jason W. Reishi mushrooms kills cancer and almost every other ailment http://EzineArticles.com/?expert=Jason Witt

 

חומר נוסף על הפטרייה מאיטקה
Fullerton SA, et al, Induction of apoptosis in human prostatic cancer cells with beta-glucan (Maitake mushroom polysaccharide). Mol urol 2000 Spring;4(11):7-13.
Mavell M. Maitake extracts and their therapeutic potential. Alter Med Rev. 2001 Feb;6(1):48-60.
Kodama N, et al. Effect of Maitake (Grifola frondosa) D-Fraction on the activation of NK cells in cancer patients.

חומר נוסף על הפטרייה שיטאקה
Oxford English Dictionary. shiitake. Second edition, 1989.
Kazuko, Emi (2006). The Complete Book of Japanese Cooking. London: Hermes House. pp. 77. ISBN 978-0-681-28004-5.
Kim H, Kacew S, Lee B (1999). “In vitro chemopreventive effects of plant polysaccharides (Aloe barbadensis miller, Lentinus edodes, Ganoderma lucidum and Coriolus versicolor)”. Carcinogenesis 20 (8): 1637–40. doi:10.1093/carcin/20.8.1637. PMID 10426820.
Takehara M, Kuida K, Mori K (1979). “Antiviral activity of virus-like particles from Lentinus edodes (Shiitake)”. Archives of Virology 59 (3): 269–74. doi:10.1007/BF01317423. PMID 2
22241

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד”ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת “תזונה פלוס”. לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466