ראשי » הוליסטיקה-כללי, רפואה משלימה, שיאצו » עקרונות השיאצו

עקרונות השיאצו

עקרונות שיטת השיאצו

שיאצו Shiatsu היא שיטת ריפוי אלטרנטיבית שהומצאה על ידי טוקוגי’רו נמוקושי היפני בתחילת המאה ה-20 ביפן. שיאצו היא שיטה המבוססת על תורת הריפוי הסינית המושתת על ההנחה כי קיימים בגופנו מרידיאנים- ערוצי אנרגיה בהם זורמת אנרגיית החיים בגופני- אנרגיית הצ’י וכי מחלות ומצבים רפואיים בעייתיים וכן מצבים נפשיים ורגשיים שליליים נובעים מחוסר הרמוניה והעדר איזון אנרגטי באותם מרידאנים . לכן, לפי השיטה ניתן להביא לשיפור ורווחה פיזית למטופל על ידי שחרור אותן חסימות אנרגטיות באמצעות הפעלת לחץ נקודתי על העור באמצעות האצבעות או כף היד באופן שיביא לשחרור ואיזון אנרגטי מרפא. 

טיפול מגע. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc2-by-sa. צילום:Dokiai Aikido

טיפול שיאצו ועיסוי. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc2-by-sa. צילום:Dokiai Aikido

השיטה מבוססת על מספר עקרונות מובילים :
1. אבחון קשוב: התבוננות במטופל, בתגובותיו, באיזון הרגשי שלו, ביכולות המנטליות שלו, בגופו, בקולו, בדבריו, בדגשים המילוליים שלו, בהוויתו, באנרגיה שבו, בהבנת צרכיו הנפשיים והגופניים, במוגבלויותיו ובקשייו והתייחסות מכילה ורגישה לצרכיו.
2. קבלה והחיבה- הפגת אכפתיות, קשב, חמימות, קבלה ואווירה מאפשרת וחמה כלפי המטופל תסייע לו להפתח, להשתחרר ולחוש טוב יותר ברמה הפיזית והרגשית-רוחנית-פסיכולוגית.
3. מגע על נקודות אנרגטיות חסומות יוביל לשחרור. שימוש בלחץ נקודתי באיזורים חסומים עשוי לסייע לשחרר את המטופל ממצבו הרפואי ולהשפר את תפקודו הרגשי. כשלב מקדים – שחרור לחץ ומתח בשרירים, הרפייה והירגעות שתאפשר זרימה של אנרגיית הצ’י

דילוג לתוכן