ראשי » דיקור סיני-אקופנקטורה, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, יוגה, כירופרקטיקה, רייקי, רפואה משלימה, שיאצו » מחקר: מסאז’ אפקטיבי כנגד כאבי גב תחתון

מחקר: מסאז’ אפקטיבי כנגד כאבי גב תחתון

מחקר: מסאז’ אפקטיבי כנגד כאבי גב תחתון

כיצד יכול להשפיע עיסוי- מסאז’ על כאבי גב ? האם טיפול רפואה משלימה כמו, מסאז’ ,יוגה, כירופקרקטיקה או טיפולים משלימי אחרים להפחתת כאבים כמו דיקור סיני- אקופנקטורה יכולים לסייע במקום תרופות ? מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים אמריקאים מסיאטל בקרב מאות נבדקים שסבלו מכאבים כרוניים בגב התחתון, שלא נגרמו מסיבה משויכת ספיציפית, שופך אור על מקצת השאלות הללו בהצביעו על יעילות טיפול עיסוי על הפחתת כאבי גב תחתון וצורך בתרופות .

עמוד השדרה. מבנה הגב (גו). מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופיש. באדיבות ממשלת ארה"ב. Yonidebest

עמוד השדרה. מבנה הגב (גו). מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופיש. באדיבות ממשלת ארה"ב. Yonidebest

רבים סובלים מכאבי גב תחתון ופונים לטיפולים קונבנציונליים המצריכים התערבויות טיפוליות החל מפיזיותרפיה וכלה בצורך בהתערבות חריפה ביותר כמו ניתוח. השפעתם של ניתוחים לטיפול בבעיות אורטופדיות כמו בעיות גב היא גבוהה אולם קיימים סיבוכים, סיכונים וכמובן שמלבד הצורך בהליך התערבותי כירורגי המשפיע על הגוף, אין בטחון שהניתוח יצליח, וגם אם השפעותיו היו מוצלחות, לעיתים המצב חוזר לקדמותו לאחר תקופה לא ארוכה. יתר על כן, חיזוק שרירי הגב לפני פנייה לפתרון כירורגי טראומתי לגוף, עשויה לסייע לעיתים קרובות בהפחתת הכאבים ושיפור התפקוד והמצב.

לפיכך, יותר ויותר אנשים פונים לקבלת טיפולי רפואה משלימה לטיפול בכאבים מהם הם סובלים בעקבות בעיות אורטופדיות כמו כאבי גב תחתון. רבים סבורים כי שיטת הכירופרקטיקה , הדיקור הסיני- אקופנקטורה באמצעות מחטים, שיאצו, רייקי, יוגה וטיפולים אחרים עשויים להציע מענה לכאבי גב וכאבים אחרים, אף כי הממצאים המחקריים המדעיים בנושא אינם חותכים.

במחקר מעניין שהתפרסם לאחרונה ביקשו חוקרים לבחון אפקטיביות שני סוגי עיסוי וכן אפקטיביות טיפול שגרתי בכאבי גב כרוניים בקרב כ-400 מטופלים בגילאי 10-65 שסבלו מכאבים כרוניים של הגב התחתון שלא היו מאובחנים כנובעים מבעיה מסוימת.
הנבדקים בשתי קבוצות הניסוי קיבלו מידי שבוע אחד מסאז’ בגבם במהלך חודשיים ומחצה, שנמשך כשעה.

המטופלים בקבוצה הראשונה שכללה 136 מטופלים קיבלו טיפול מסוג מסאז’ שוודי של הרגעות בקבוצה השניה שכללה 132 נבדקים קיבלו מסאג’ מבני/ עיסוי תבניתי . המטופלים בקבוצת הביקורת קיבלו טיפול רגיל בלבד שכלל טיפול תרופתי בלבד, פיזיותרפיה והרגעת שרירים.

כל הנבדקים תארו במהלך המחקר ולאחריו את תחושות הכאב אותן חוו. ניתוח הממצאים שפורסם בכתב העת בנושאי הרפואה הפנימית Annals of Internal Medicine העלה כי שני סוגי המסאג’ השפיעו באופן יעיל ואפקטיבי על הפחתת כאבי הגב התחתון בקרב המטופלים. ההשפעות אותן חוו המטופלים נמשכו גם לטווח בינוי של עד חצי שנה לאחר סיום הטיפולים. יתרה מכך, הממצאים העלו כי בקרב המטופלים שזכו לטיפולי עיסוי- לאחר הטיפולים – חלה ירידה בצריכת תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידיות.

החוקרים מצאו כי שימוש בטכניקת מסאג’ שוודי ומסאג’ מבני הייתה יעילה יותר בהפחתת כאבי הגב התחתון בהשוואה לטיפול קונוונציונלי רגיל של צריכת תרופות לשיכוך כאבים, פיזיותרפיה וכדומה.

החוקרים ציינו כי בחלוף כשנה, השפעותיו של הטיפול בעיסוי פוחתת והיא פחות מורגשת על ידי המטופלים כמסייעת לתפקוד ולהפחתת הכאבים.

ממצאים אלה מצביעים באופן סימלי על העיסוי כטכניקה אחת מיני רבות, שיכולות להחשב כטיפול פארא-רפואי, בלתי מוכר ושאינו רפואי- מקצועי מוכח, כמו דיקור סיני, רייק, שיאצו, כירופרקטיקה ועוד שראוי לתת עליהן את הדעת ככלי יישומי ראשון במעלה לטיפול בכאבים ובבעיות נוספות, באופן שיוכח באופן אמפירי וישתלב אט אט במסגרת הרפואה המסורתית.

דילוג לתוכן