ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, מדיטציה, רוחניות » מחקר: מדיטציה עוזרת לשיפור המוח

מחקר: מדיטציה עוזרת לשיפור המוח

ממצאי מחקר חדש מעלים: מדיטציה משפרת את כמות הפיתולים במוח, הקשורה לעיבוד מידע מהיר יותר

מה השפעתה של מדיטציה על המוח ? כיצד מדיטציה עשויה לשפר את התפקוד המוחי, מלבד תועלותיה הנפשיות, הרוחניות והאנרגטיות ? ממצאי מחקרים שונים העלו כי מדיטציה מסייעת לשיפור המצב הרגשי, להפחתת חרדות ולהרגעה. כמו כן העלו מחקרים כי מדיטציה מסייעת כנגד בעיות פיזיות שונות כמו כאבים וכן נמצאה כקשורה לשיפור פעילותם של חלקים במוח ולעלייה בכמות הסיבים במוח, שקשורים לתפקוד הרגשי וכגורמת לקישורים מהירים יותר במוח. ממצאי מחקר חדש תורם לגוף ידע הולך ומתעצם זה בדבר יתרונותיה של המדיטציה לסוגיה הושנים ומעלה במחקר חדש כי מדיטציה גם מסייעת לשיפור הגיריפיקציה Gyrification – הקיפולים והחריצים שבמוח, שיפור מבנה שקשור לעיבוד מידע מהיר יותר.  

מבנה המוח. מקור: ויקפידיה ברשיון שימוש חופשי Public domain. באדיבות : National Institutes of Health

מבנה המוח. מקור: ויקפידיה ברשיון שימוש חופשי Public domain. באדיבות : National Institutes of Health

במחקרם בחנו החוקרים באמצעות סריקות מוח MRI את מבנה מוחם של 50 נבדקים מהם גברים ונשים שהשתתפו בסוגים שונים של מדיטציות במשך שנים, כמו מדיטציית וויפאסנה, מדיטציית זן ומדיטציית סאמאטה לדוגמה והשוו את מוחם לזה של 50 נבדקים שלא ערכו מדיטציה בחייהם.

ממצאי החוקרים העלו שני ממצאים מרכזיים מרתקים: הראשון- שנבדקים שתרגלו מדיטציה לסוגיה לאורך טווח ארוך, נהנו מיותר קיפולים וחריצים בקורטס שבמוח בכלל, ובאיזורים מסוימים כמו האינסולה- איזור האי שבמוח, בפרט.זאת בהשוואה לנבדקים שלא עסקו במדיטציה. כמות הקיפולים נמצאה בעבר כקשורה לתהליכי עיבוד מידע מהירים יותר.

בנוסף, גילו החוקרים כי קשר מתאמי חיובי ישיר, בין כמות המדיטציה שבוצעה על ידי המודטים לבין כמות הקיפולים והחריצים במוח, מבנה שמשפרת את תפקודו המוחי של המוח בתחום עיבוד מידע מהיר יותר. כך, מצאו החוקרים כי ככל שנבדקים עשו יותר מדיטציה במהלך חייהם, כך הייתה רמת הקיפולים והחריצים במוחם רבה יותר, באופן ששיפר ככל הנראה את תפרודם ויכולותיהם המוחיות ברמה רבה יותר.

ממצאי המחקר פורסמו על ידי חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ומאוניברסיטת ג’נה בגרמניה, בכתב העת Frontiers בתחום מדעי הנוירולוגיה.