ראשי » הוליסטיקה-כללי, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » מחסור ויטמין C בהריון ופגיעה בעובר

מחסור ויטמין C בהריון ופגיעה בעובר

חוקרים : בזמן הריון, מחסור בוויטמין C עלול לפגוע לתמיד במוח של עוברים

מדענים מאוניברסיטת קופנהגן פרסמו לאחרונה בעיתון המדעי PLOS ONE מחקר שמסקנתו הייתה שמחסור בוויטמין C אצל אישה הרה יכול לפגוע לתמיד במוח העובר – הנזק יהיה לכל החיים. צוות המחקר, בראשות פרופ’ גנס, ציין במחקר זה שמחסור בוויטמין C כלל איננו נדיר, גם בקרב אוכלוסיית העולם המפותח – בין 10% ל- 20% מתושבי ארצות אלו סובלים ממחסור כזה. אצל אישה בהריון, אפילו מחסור קל בלבד בוויטמין זה מעקב את התפתחות ההיפוקמפוס, מרכז חשוב לזיכרון. מחסור כזה מצמצם בין 10% ל- 15% את ההתפתחות האופטימאלית של ההיפוקמפוס של היילוד.

הריון. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי PD. מאת Petercantfail

הריון. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי PD. מאת Petercantfail

החוקרים בודקים כעת מהו תחילת גיל העובר בו מחסור בוויטמין C פוגע במוח שלו. בקביות, נזק נמצא כבר מתחילת ההריון. סביר להניח שאצל נשים המצב דומה. מחקר באוכלוסיות בני אדם עשוי לחדד את המבט על חשיבות תזונת האישה בזמן הריון ועל אורח החיים שלה בכלל.

אנשים מאוכלוסיות עניות שאוכלים אוכל דל סובלים לעיתים קרובות גם ממחסור בוויטמין E. גם מחסור כזה פוגע במוח. לילדיהם יכולים להיות בעתיד קשיי למידה, וכפי שרואים, יש פה מעגל סגור. לילדים הסובלים מפיגור שכלי, אפילו קל, קשה יותר להיחלץ מהסביבה הענייה בה הם גדלים.

ההמלצות לנשים הרות הן שאסור להן לאכול מזונות דלי ערך כמו מזונות מתועשים. עליהן לצרוך מזונות טבעיים, אורגניים ומגוונים ולקחת לפחות מולטי ויטמינים. דרושה גם תשומת לב מיוחדת לבל יחסר ויטמין C ומומלץ לגופים המטפלים בנושא לידע את הנשים לגבי חשיבות הנושא.

מקור : Pernille, et al. Maternal Cdeficiency during Pregnancy Persistently impairs Hippocampal neurogenesis in Offspring of Guinea Pigs. PLoS ONE 2012; 7 (10): 137

 

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד”ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת “תזונה פלוס“. לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466

 

דילוג לתוכן