ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, רוחניות » מודעות, רוחניות ושימוש רפואי בתרופות דמה-פלסבו

מודעות, רוחניות ושימוש רפואי בתרופות דמה-פלסבו

חוקרים: תופעת שימוש מרובה בתרופות דמה –פלסבו הניתנים על ידי רופאים ואחיות מדגישה את יכולת הריפוי וכוח התודעה בריפוי

ממצאי מחקר חדש אודות היקף השימוש בתרופת הפלסבו- פלצבו– תרופת הדמה מעניק הזדמנות לדון בנחיצות תרופות הדמה על רקע הריחוק של רבים מבני האדם בעולם המערבי, מהאיזון הרוחני, מההרמוניה הנפשית והפסיכולוגית, באופן שגוזר עליהם חיים פגיעים יותר למחלות ובעיות רפואיות. 

תוספי מזון. צילום: פורטל הוליסטיקה- רפואה משלימה

תוספי מזון. צילום: פורטל הוליסטיקה- רפואה משלימה

ממצאי המחקר שהתבססו על 22 מחקרים מקרב 12 מדינות בדבר השימוש הרב בפלסבו על ידי רופאים ועל ידי גורמים מטפלים אחרים כמו אחיות מחדדים את העובדה שגם גורמי המקצוע מכירים בחשיבות הריפוי העצמי. הגורמים המומחים משתמשים בתרופת הדמה בשיעורים גבוהים במיוחד, על פי ממצאי החוקרים. על פי ניתוח התוצאות עולה כי רופאים משתמשים עם מטופליהם בתרופות דמה- פלסבו ב 17% עד 80% ואילו 51% עד 100% מהאחיות מדווחות על שימוש בתרופות דמה טהורות במטופלים. תרופות דמה אמיתיות הן חומרים ללא חומר פעיל כמו תמיסת סייליין.

יחד עם זאת החוקרים מסבירים כי קיים גם שימוש של גורמים טיפוליים בתרופות עם חומר פעיל שניתנות לחולים כפלסבו- כלומר גם אם הרופא מודע לכך שאין בהן תועלת רפואית והם מיועדים לסייע רק באפקט פלסבו פסיכולוגי. על פי החוקרים גם שימוש זה הוא מרובה ולכן השימוש הכולל בתרופות דמה טהורות ועם חומרים ממש הוא גבוה מאד.

ממצאים אלה מדגישים את העובדה שרבים, וביניהם גם הגורמים הרפואיים המטפלים כמו רופאים ואחיות, מבינים את כוחה של המחשבה, ההכרה, המודעות להפחית תסמיני כאב, חרדה, לחצים וקשיים פיזיים ונפשיים באופן שישפר את מצבו של החולה ואולי אף יחזק את יכולותיו באופן שיועיל לריפוי שלו. כך לדוגמה עשויה תרופת דמה להפעיל מנגנוני ריפוי שיסייעו להפגת כאבים, הפחתת חרדה ולחץ נפשי ולשיפור תפקוד המערכת החיסונית באופן שיסייע לשיקום הגוף, ליכולתו ללחום בזיהומים לדוגמה ולהבריא ממחלות.הללו עושים שימוש בתרופות הדמה לצורך תמרון כוח הריפוי הטמון בנו, אולם ראוי להרהר בשאלה האם זו היא הדרך הנכונה ולא דרך רפואית שתסייע לחולה לשפר את הכלים הנפשיים שבידו להתמודד עם מצבו, לשפר את מודעותו ויכולותיו הרוחניות, הנפשיות והפסיכולוגיות, כך שיעזור לו להשתקם ולהרפא, ואף למשול ביכולותיו המנטליות והרגשיות באופן שיועיל לו במישורים רבים של חייו.