ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, מודעות עצמית, מיסטיקה, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות, תיקשור » מה תפקידם של הרגשות

מה תפקידם של הרגשות

מה תפקידם של הרגשות
הרגש חשוב, הוא מעורר אותנו לחוות את המציאות של חיינו באופן עמוק ובזכותו כל חוויה ניתן לחוש ולהרגיש. גופנו מכיל כמות נוזלים עצומה ויש לנו הורמונים שמשנים את מצב הרוח שלנו מקצה לקצה ועל כל מרק הרגשות הזה אמור לשלוט השכל.

חשבתם פעם מה התפקיד של הרגשות שלכם? כשאנחנו מרגישים אנחנו חווים חוויות מגוונות לעיתים הם נעימות ומרגשות ולעיתים מתסכלות אך יותר מכל דבר אחר ע”י הרגש אנחנו מקבלים מידע ואינפורמציה כמעט על כל דבר, כאשר משהו מעורר בנו אמוציות ומזיז אותנו מבפנים איננו אדישים, אנחנו בתוך חוויה רגשית והיא מעניקה לנו מידע רב. באמצעות הרגש אנחנו מודדים כמעט כל דבר, כשאנחנו באיזון עם עצמנו אז נוצרת הרמוניה בתוכנו והיא מתפשטת גם לסביבה שלנו. כיוון שאנחנו חיים בתוך עולם קוטבי ודואלי לכל דבר יש גם צל, יש רגשות שנעים לנו לחוות לעומת אחרים שמעוררים בנו פקפוק, יגון, כעס וכו..

חמשת העזרים של הרגש
אז באמצעות מה אתם חווים את הרגשות שלכם? כמובן באמצעות החושים שלכם. החושים ניתנו כדי שנהיה מסוגלים לחוות בכל מיני צורות מגוונות את מכלול הרגשות האנושיים שלנו. חוש הראיה מעניק לנו תמונות שמעוררות בנו רגשות עזים כי החיים כל הזמן מוקרנים באמצעות העיניים שלנו אל העולם והאינפורמציה שאנו אוספים גוררת את הרגש לכל מיני מקומות.

חוש השמיעה גם הוא מעניק לנו ידע כי אנחנו מאזינים לסביבה שלנו וזה מאוד מעורר רגשית ורוב מלחמות העולם קשורות לחוש השמיעה ולדרך שבה אנחנו שומעים את עצמנו ואת הסביבה והקרובים.

חוש המישוש גם הוא מעניק אינפורמציה באמצעות הידיים והצורך להרגיש מגע., כיוון שחוש זה מתקשר לכיבוד האמת וליכולת שלנו לשפוט את עצמנו ואת האחרים, למדוד ולשקול את מעשינו. וחוש הריח מכניס ממד חוויתי ומעניק אינטואיציה כמו להריח את מה שקורה לא רק בענייני ריח אלה למעלה מזה כסוג של חוש אינטואיטיבי שמחבר אותנו לידיעה פנימית. כולנו מריחים מצבים לעיתים אנו מריחים אותם אפילו לפני שהם קורים, ומקבלים תחושות מקדימות באמצעות האינטואיציה שלנו.

מעגל הפחד
לאינדיאנים משבט הסנקה יש מעגל שמתאר את המצב שבו אנחנו נכנסים אל תוך הפחד וכיצד זה קורה ולאן זה מוביל אותנו. כאשר הרגשות שלנו אינם נשלטים ע”י המוח, מה שקורה הוא שהם שולטים בנו. עלינו להשיג שליטה רגשית ולהשתמש במוח כדי לנהל ולהנהיג את מגוון החוויות והרגשות שאנו חווים. מצד שני עלינו לאפשר לרגשות שעולים להשתחרר ולהירפא אך באיזשהו שלב עלינו לזכור שהשגת שליטה על הרגשות אינה הדחקת הרגשות והתעלמות מהם. רגשות כמו כעס וזעם יוצרים דרמה שמתדלקת את עצמה ולסוג הרגש הזה יש אפקט ממכר שמשפיע עלינו. כולנו מכורים מאוד לדרמות אף אם איננו אוהבים אותם, שימו לב לתכנים שאתם צופים בהם בטלוויזיה, שימו לב לאופן שבו אתם מגיבים לרכילות ולשמועות, כל אלו הם מנגנונים שעשויים להוביל לדרמה אם אין לכם יכולת להוציא את עצמכם מראש מהמשחק הזה.

הריקוד של הרגש עם השכל
אז הרעיון הוא להשתמש גם ברגש וגם בשכל ולאפשר לעצמנו לשלב ביניהם, כך שכאשר אנו מגזימים עם החשיבות הרגשית ונכנסים לדרמה או לכעסים יעזור לנו השכל לשים גבולות לעצמנו בהבנה שהתעסקות בשליליות ובכאב רגשי מוצדקת ככל שתהיה אינה יכולה להואיל לנו, כאשר עולים רגשות כאלה אנו נאפשר להם להיות מבלי שנזדהה איתם ומבלי שנשים עליהם פוקוס וחשיבות מוגזמים.

שלכם
דורון

דורון אורסיאנו-ויטנר עוסק מזה שני עשורים בהכנת ‘תעודות זהות של הנשמה’ מאבחן ומיעץ באמצעות מעגל הצבעים האינדיאני וקריאה בקלפי טוטם בעלי החיים ע”פ הפילוסופיה האינדיאנית.

דילוג לתוכן