ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, יוגה, מדיטציה, רוחניות, רפואה משלימה » מדיטציית יוגה כנגד לחץ והזדקנות

מדיטציית יוגה כנגד לחץ והזדקנות

מחקר חדש מעלה כי מדיטציית יוגה מסייעת כנגד לחץ ונזקי הזדקנות תאים

מליוני חולי אלצהיימר ברחבי העולם מקבלים טיפול משפחתי מסור מבני משפחתם- בני זוגם או ילדיהם, דבר המוביל להגברת הסיכון לדיכאונות, לחץ נפשי ועומס רגיש על האנשים המטפלים בקרובי משפחתם. כיצד ניתן באופן פשוט, זול, נוח וזמין לסייע למטפלים להפיג לחצים, להפחית דיכאון, לשפר את מצבם הפיזי והנפשי ? באמצעות יוגה ומדיטציה פשוטה בתרגול יומי קצר ! כך לפי ממצאים של מחקר שפורסמו לאחרונה.
ממצאי המחקר החדש מעלים כי תרגול קצר ופשוט של מדיטציית יוגה מידי יום לאנשים המטפלים ביקיריהם הלוקים בדמנציה ואלצהיימר, מסייעת לבריאותם הנפשית, הפיזית , מפחיתה לחצים ועומס רגשי, מפחיתה באופן דרמטי את הסיכון ללקות בדיכאון ומגבירה את פעילות הטלומראז, ומאיטה את ההזדקנות התאית. 

תרגול מדיטציה. מקור: ויקיפדיה ברישיון CC2. מאת: -Sarvodaya-Shramadana

תרגול מדיטציה. מקור: ויקיפדיה ברישיון CC2. מאת: -Sarvodaya-Shramadana

במחקרם בחנו החוקרים את השפעתה של מדיטציה מבוססת תרגול יוגה פשוט בת 12 דקות, מידי יום במהלך שמונה שבועות על בריאותם הפיזית והנפשית של 45 מבוגרים בני 45 עד 91 שטיפלו ביקיריהם (בני משפחה, מהם 36 ילדים שטיפלו בהורה ו13 בני זוג שטיפלו בבן זוגם) חולי אלצהיימר ודמנציה.

הנבדקים שויכו באופן רנדומלי לאחת משתי קבוצות: האחת שקיבלה הכשרה קצרה והתבקשה לבצע 12 דקות מדיטציה מבוססת תרגיל יוגה הכולל מדיטציית שירה הקרויה קירטן קרייה Kirtan Kriya, המבוססת על תנוחת אצבעות ושימוש בהדמיה חזותית- ויזואליזציה מידי יום למשך 8 שבועות והקבוצה השנייה שהתבקשה להתרגע במקום שקט עם עיניים עצומות תוך כדי הקשבה למוזיקה אינסטרומטילית מרגיעה מקלטת CD למשך זמן דומה.

ממצאי המחקר העלו כי תרגול טכניקת מדיטציה יוגית, שיפרה את מצבם של המטפלים ביקיריהם באופן דרמטי במגוון היבטים:
ראשית נמצא כי השיפור שחל בקרב המטפלים במצב הבריאות הנפשית שלהם שהשתתפו בקבוצת היוגה המדיטטיבית היה גבוה פי 2 מהשיפור של חברי הקבוצה שערכו תרגול הרגעות בלבד.

בנוסף, נמצא כי שימוש בטכניקת היוגה המדיטטיבית הפחיתה פי 2 ויותר את התסמינים של דיכאון שחוו המטפלים ביקיריהם.

והבונוס- המדיטציה כטיפול אנטי אייג’ינג- החוקרים מצאו כי תרגול מדיטציית יוגה זו שיפרה גם את פעילותו של אנזים הטלומראז- אשר אחראי על שימור קצות הDND באופן שמסייע למניעת נזקי הזדקנות התאים (פעילות מוגברת של 47% בקבוצת היוגה לעומת 3.7% שיפור בפעילות הטלומראז בקבוצת ההתרגעות הכללית)

ממצאי המחקר פורסמו על ידי חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בכתב העת Geriatric Psychiatry