ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, מדיטציה, רוחניות » מדיטציה לטיפול בחולים עם בעיות זיכרון

מדיטציה לטיפול בחולים עם בעיות זיכרון

מחקר: מדיטציה סייעה לחולים עם בעיות זיכרון לשיפור המצב הנפשי ושיפור זרימת הדם והתפקוד השכלי

מחקרים מגוונים מצביעים על יתרונותיהן של שיטות מדיטציה שונות להגברת היכולות השכליות, לשיפור מצב הרוח, הפחתת הפרעות מצב רוח ושיפור מדדים תפקודיים פיזיולוגיים וגופניים שונים. ממצאי מחקר חדש שפורסם לאחרונה מעניק סיוע נוסף למחקרים אלה וקובע כי מדיטציה של שמונה שבועות הועילה לחולים הסובלים מבעיות זיכרון לשיפור מצב הרוח, הפחתת חרדה, שיפור בזרימת הדם הצרבלית למוח ושיפור התפקוד השכלי- קוגניטיבי. 

תרגול מדיטציה. מקור: ויקיפדיה ברישיון CC2. מאת: -Sarvodaya-Shramadana

תרגול מדיטציה. מקור: ויקיפדיה ברישיון CC2. מאת: -Sarvodaya-Shramadana

מחקר קודם העלה כי מדיטציה מבוססת יוגה מסוג Kirtan Kriya נמצאה כמסייעת כנגד לחץ רגשי, תסמיני דיכאון של אנשים המטפלים ביקיריהם הסובלים מאלצהיימר וכמסייעת לשיפור פעילות אנזימתית המונעת הזדקנות תאית. במחקרם ביקשו החוקרים לבחון את השפעתה של מדיטציה מסוג Kirtan Kriya בתוכנית שנמשכה 8 שבועות – 12 דקות ביום- על מדדים פיזיים ונפשיים של המטופלים. החוקרים בחנו גם היבטים של שיפור הרוחניות- הספיריטואליות של הנבדקים. החוקרים בחנו 15 נבדקים בגיל 55 עד 69 שנים.

לפני התחלת תוכנית המדיטציה ולאחריה עברו הנבדקים בדיקות ומבחנים ובין היתר עברו צילום PET לבחינת איזורי ומבנה מוח שונים.

ממצאי המחקר העלו כי תרגול טכניקת מדיטציה מסוג Kirtan Kriya הובילה לשיפור במצב הרוח של המטופלים, בהפחתה במידת החרדה שלהם, בצמצום מידת המתח שהם חוו, בהפחתת העייפות. מדדים אלה נמצאו כקשורים לשיפור שנצפה בנבדקים בזרימת הדם הצרבלית למוח. יחד עם זאת החוקרים דיווחו כי המדיטציה לא שיפרה את רמת הרוחניות- הספיריטואליזם שהפגינו הנבדקים.

הממצאים פורסמו בכתב The Journal of Alternative and Complementary Medicine