ראשי » מדיטציה, מודעות עצמית, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות » מדיטציה כנגד כאבים

מדיטציה כנגד כאבים

חוקרים הוכיחו כי מדיטציה עוזרת להפחתת כאבים

כאבי מפרקים, כאבים שיגרוניים, כאבים אורתופדיים כמו כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים הנובעים מפלטפוס וצורך בהתאמות כמו מדרסים, כאבי ראש, כאבים לא משויכים ואחרים פוקדים רבים באוכלוסיה, צעירים ומבוגרים. ידוע כי למדיטציה יתרונות רבים. מחקר חדש מגלה כי מדיטציה עשויה לעזור גם לרבים שסובלים מכאבים ונמנע משימוש תרופתי מסיבות שונות. 

תרגול מדיטציה. מקור: ויקיפדיה ברישיון CC2. מאת: -Sarvodaya-Shramadana

תרגול מדיטציה. מקור: ויקיפדיה ברישיון CC2. מאת: -Sarvodaya-Shramadana

במחקר זה , שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי בנושאי נוירולוגיה Journal of  Neuroscience בחנו חוקרים את ההשפעה של מדיטציית מיינדפולנס Mindfulness Meditation  על תהליכים מוחיים ועל איזורים במוח שאחראים על תחושת הכאב  אצל כחמישה עשר נבדקים שלא היה להם כל ידע קודם לגבי תרגול טכניקת מדיטצית מיינדפולנס או מדיטציות מסוג אחר.

לצורך בחינת ההשפעה של המדיטציה על הגוף בכלל ועל כאבים בפרט, ערכו  החוקרים בדיקות הדמיה MRI לנבדקים שבחנו את תגובתם המוחית לגירוי חשמלי מכאיב ברגל שלהם.

אחרי כן, העבירו החוקרים לנבדקים לימוד מעשי של 4 שיעורים בהם הודרכו כיצד לתרגל את מדיטצית מיינדפולנס- מדיטציה שמדגישה את חשיבות השלווה, הפסקת זרם המחשבות, ריכוז נשימתי, נינוחות ורוגע הנפשי.

אחרי שיעורים אלה, בדקו החוקרים איך השפיעה מדיטציית המיינדפולנס על הכאב.

הממצאים העלו כי הנבדקים חוו הפחתה של כאב של 57% לאחר שלמדו כיצד לתרגל את מדיטציית המיינדפולנס. בנוסף, החוקרים העלו שהנבדקים דירגו באופן סובייקטיבי את עוצמת הכאב כנמוכה ב 40% לאחר שלמדו את תרגול המדיטציה, הפחתה בכאב שהייתה גבוה באופן משמעותי יותר מהפחתה של כאב שעליה דיווחו אנשים לאחר שהשתמשו בתרופות משככות כאבים (אז דיווחו על 20-30% ירידה ברמת הכאב בלבד)

החוקרים הוכיחו במחקרם, באמצעות ההדמיות המוחיות שנערכו לנבדקים, כי המדיטציה מעוררת פעילות של איזורים במוח שקשורים לחווית כאב, לאיזורים שקשורים לבקרה של קוגניציה ולאיזורי המערכת הלימבית במוחנו.

לדעת החוקרים, ממצאים אלה מציגים תמיכה מחקרית להשפעתה החיובית של מדיטצית המיינדפולנס על הפחתת כאב, באופן שיכול לשמש חולים רבים הסובלים מכאבים.

דילוג לתוכן