ראשי » בודהיזם, הוליסטיקה-כללי, רוחניות » לחוות טוב לב אוהב

לחוות טוב לב אוהב

פרק מתוך הספר- כשהבודהה התחתן

הדרך הרוחנית לאהבה 

 חלק 5- לחוות טוב לב אוהב-  מהפרק הראשון – בודהיזם לנאהבים ולבני זוג מתוך הספר- כשהבודהה התחתן. מאת: שרלוט קסל. הוצאת אופוס, 2006

חוו טוב לב אוהב

הדת שלי היא טוב לב..
הדלאי לאמה

משאלה: בשמחה ובביטחון,
מי ייתן וכל הברואים ישרו ברוגע…
מי ייתן ואיש מהם לא יאחל לרעהו פגע
בגלל כעס ורצון רע.
בלב שופע בלי גבול
יש להוקיר את כל הברואים.
בודהה

האם את יכולה להביט באהוב לבך ולאחל לו בלב שלם חירות מסבל ומשורש כל סבל? האם אתה יכול להביט בבת זוגך ולאחל לה בכל לבך להגיע למלאות הגדולה ביותר שהיא מסוגלת לה? האם מעשיכם ומילותיכם משקפים את האיחולים האוהבים הללו? כאשר שני אנשים פותחים את לבבם לרווחה ורוצים רק בטוב ביותר זה בשביל זה, הם חוצים את גבולות הנפרדות שלהם. זוהי מהות טוב הלב האוהב.

הבסיס של טוב הלב האוהב הוא להתייחס אל עצמנו בצורה ידידותית ומקבלת. אנו מבינים שהכול הוא חלק מטבע בודהה, ושאין שום דבר שצריך לדחות. חליל ג’ובראן כותב ב”הנביא” ( הנביא, ג’ובראן ג’ובראן חליל, הוצאת מודן), “בַּעצמי הענקי שלנו שוכן הטוב שלנו, והטוב הזה נמצא בכולנו. טוב לב אוהב הוא כמו לעטוף את כל מה שאנחנו בחיבוק גדול ולהרגיש את הזוהר במרכז הווייתנו.”

במקום זה של קבלה עצמית ושל התרחבות אנו מרגישים יציבים, טבעיים ונטולי פחד. כשטוב הלב האוהב מחלחל לתוך הווייתנו, אנו כה שקופים ורגועים בתוך עצמנו, שלכעס ולעוינות אין מקום להכות שורש בפנים. משחווינו את ההתרחבות הנפלאה של טוב הלב האוהב, אנו נעשים מכווננים מאוד לטבע המגביל של ההיאחזות בצער, בכעס, בכאב או באובדן.

אחד הצעדים המובילים להתנסות בטוב לב אוהב הוא להשקיע את עצמנו בחיינו, ללכת אחר לבנו ולהתמסר בשלמות לייעוד שלנו. זה מאפשר לנו להריע ללא סייג לאנשים אחרים, כאשר הם מתוודעים לכוחם ומוצאים את דרכם. אם אנו עומדים בצללי חיינו ומתכווצים בשל האפשרויות העצומות העומדות בפנינו, קרוב לוודאי שנקנא או נחוש חוסר נוחות במחיצת אנשים שמבטאים את מלוא הפוטנציאל שלהם.

טוב לב אוהב אין פירושו שאנו מזייפים חיוך או איננו מגינים על עצמנו. בספרה הנפלא Lovingkindness, שרון זלצברג מספרת על אישה שנסעה בריקשה פתוחה, כאשר לפתע התקיפו אותה שני אנשים וניסו לגנוב את ארנקה. לאחר מכן היא שאלה את המורה הרוחני שלה מה הוא היה עושה במקומה. הוא אמר, הייתי לוקח את המטרייה שלי בטוב לב אוהב ומחטיף להם בראש. אנחנו יכולים לומר לא בטוב לב אוהב, אנחנו יכולים לסיים מערכת יחסים בטוב לב אוהב. פירוש הדבר הוא פשוט שאנו רואים אנשים עושים מה שהם מותנים לעשות, ובו-זמנית אנו דואגים לעצמנו.

גם כשאנו חווים שמחה, זה מעורר בנו טוב לב אוהב. השמחה דומה לבעבוע של הלב שנפתח לרווחה ביראת כבוד, בפליאה ובחיוך גדול על אתגר החיים. אנשים רבים חשים נוח יותר בקשר שסובב סביב כאב ועצבות מאשר בקשר שסובב סביב עונג והנאה. שמחה היא אנרגיה רבת-עוצמה שמציפה את גופנו, פורקת את המתח, חושפת את המקומות הפצועים ומרחיבה את יכולתנו לחבוק את הרגשות כולם. ככל שהאנרגיה שלנו חופשית, המרחב הפנימי שלנו מרוּוח.

כאשר אנו מפסיקים לעשות עניין מהחוויה הפנימית שלנו, אם על-ידי בריחה ממנה או בהפיכתה לדרמה, אנו מתחילים להתייחס בקלות רבה יותר לתכונות האנושיות הללו. עקב כך אנו מרגישים את המשותף בינינו לזולת – “אני מכיר את התחושה הזאת: עשיתי את זה. גנבתי, שיקרתי, הייתי מפוחד או שחצן.” זה מאפשר לנו להיות נוכחים בשביל הכאב של הזולת, פשוט להיות שם, לא לעשות דבר מלבד לספק מרחב בטוח שבתוכו בן הזוג שלנו יכול לחוש. מהמקום הזה, השקט אך המלא חיים, אנו מתחילים להרגיש מחוברים יותר לעצמנו ולאהובי לבנו.

לרכישת הספר כשהבודהה התחתן בהוצאת אופוס

 

דילוג לתוכן