ראשי » איור-וודה, הוליסטיקה-כללי, רפואה משלימה » כוחות מרכזיים ומהות איור וודה

כוחות מרכזיים ומהות איור וודה

הכוחות המרכזיים ומהות שיטת איור וודה

 שיטת האיור וודה (איור ודה)  היא תורה טיפולית המשתייכת לשיטות הרפואה ההוליסטית, שמקור מוצאה הוא בהודו ותפוצתה בטיבט, פקיסטן, נפאל ומדינות המזרח הרחוק. השיטה מיועדת לסייע  להביא לאיזון הרמוני של הגוף והנפש. זאת על ידי אבחון פיזי ונפשי של מכלול של בעיות רפואיות ומתן מענה להם במגוון כלים ואמצעים טיפוליים וביניהם ניסוך ועיסוי שמנים רפואיים, ניקוי רעלים, תזונה, מתן מענה למצב הפסיכולוגי-מנטאלי-נפשי בו מצוי האדם ושימוש בצמחי מרפא.

משמעות הביטוי איור ודה בסנסקריט היא “מדע החיים” או “הידע של החיים”.

איור-ודה. האלה Dhanvantari מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: HPNadig

איור-ודה. האלה Dhanvantari מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: HPNadig

 על פי שיטת האיור ודה קיימים ביקום שלושה כוחות מרכזיים. שלושת הכוחות הללו מצויים כל העת בגוף של כל בן אנוש, בנפש שלו בסביבתו ובמזון שהוא אוכל. אלמנט מהותי בשיטת האיור ודה הוא האיזון בין שלושת הכוחות הללו על מנת להגיע להרמוניה נפשית ואיזון גופני מיטבי.

 שמותיהם של שלוש הכוחות המרכזיים ומהותם :

וואטה – זהו הכוח של התנועה ביקום- תנועה של עצמים – כמו תנועת הגלים, זרימת הרוח, תנועת המחשבות, תנועת הדחפים העצביים והשירירים בגופנו, תנועת האנרגיה, תנועת הרוח, תנועת גלי האור מהשמש ועוד. זהו הכוח אשר מניע את הדברים והוא הגורם לתנועתיות וזרימה של אנרגיות, עצמים, אנשים ותהליכים בגוף ובנפש. הואטה היא “כוח החיים”.

קאפה – הכוח האיחוד, היצירה, הצמיחה והחיבור, זהו כוח שאחראי להימשכות הגופים ולחבירתם וכן לבניה ויצירת מבנה וצורה – הכוח אשר מחבר דברים יחד.

פיטה – כוח השינוי והפירוק של ובפרט הכוח שמפרק את החומרים שאנו אוכלים ומעכל אותו באופן שמחליף מזון באנרגיה. זהו הכוח של ייצור האנרגיה והחום -כוח האש והאנרגיה.

שלושת הכוחות המרכזיים הללו קרויים בסנסקריט בשם “דושות” – מילה שמשמעותה אלה שטיבם לצאת מאיזון הרמוני- כלומר כוחות שיש לשמור על איזונם על מנת להגיע להרמוניה.

תגיות: