ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, יוגה, רפואה משלימה » יוגה מסייעת לשיקום משבץ מוחי

יוגה מסייעת לשיקום משבץ מוחי

ממצאי מחקר חדש מעלים כי יוגה שיפרה את שיקום החולים שסבלו משבץ מוחי

מה הקשר בין יוגה לבין שיקום חולים שסבלו משבץ מוחי ? ממצאי מחקר חדש מעלים כי תוספת יוגה להליכי שיקום שעברו חולים שחוו אירוע של שבץ מוחי שיפר את מצבם של החולים במספר היבטים וביניהם שיפור שיווי המשקל, הפחתת כמות הנפילות ושיפור הביטחון העצמי של החולים בהליכה ובכך שלא יפלו באופן משמעותי.
פגיעה בשיווי המשקל וביציבות היא תופעה שכיחה אצל אנשים שעברו שבץ מוחי. לאור העובדה שליוגה יש השלכות טיפוליות רבות, ביקשו החוקרים לבחון כיצד ישפיע תרגול יוגה בקרב קבוצה של 37 חולים. 

תנוחת יוגה mulabandhasana. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי באדיבות Jaina.org

תנוחת יוגה mulabandhasana. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי באדיבות Jaina.org

טיפולי היוגה כללו תרגול פעמיים בשבוע למשך 8 שבועות באופן שכלל תנוחות בישיבה, בעמידה ותנוחות יוגה על הרצפה. הערכת שיווי המשקל נעשתה לחולים על ידי סילום אמפירי מוכר וכן נערכה בחינה של בטחון פסיכולוגי ופחד מנפילה שחוו המטופלים.

ניתוח הממצאים בתוך חברי הקבוצה שקיבלו שיעורי יוגה העלה כי יוגה הובילה לשיפור מובהק ומשמעותי בשיווי המשקל (41% לעומת % 46.3) ולשיפור מובהק ומשמעותי ברמת הפחד מנפילה שהביעו החולים (51% לעומת 46%) (בהשוואה רגילה ניתוח הממצאים העלה כי לא היה שיפור משמעותי בין 10 החולים שעברו שבץ מקרב חברי קבוצת הביקורת לבין מי שקיבל גם טיפולי יוגה)

הממצאים פורסמו בכתב העת היוקרתי בנושא שבץ Stroke. המחקר נערך על ידי חוקרים ממרכז ראודבוש VA, ממכון מחקר ושירותי רפואה באינדיאנפוליס, מהיוזמה לשיפור מחקר שיקומי לנפגעי שבץ HSR&D , מהמחלקה לבריאות תעסוקתית בבית הספר לרפאה ולמדעי השיקום באוניברסיטת אינדיאנה שבאינדיאנפוליס, מהמרכז לחלק ההזדקנות באוניברסיטת אינדיאנה, ממכון רגנסטרייף ועל ידי חוקרים נוספים מאוניברסיטת אינדיאנה שבארצות הברית.