ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, יוגה, רפואה משלימה » יוגה לטיפול בהפרעת קשב ריכוז היפראקטיביות

יוגה לטיפול בהפרעת קשב ריכוז היפראקטיביות

ממצאי מחקר אוסטרלי שופכים אור על יעילות יוגה בטיפול בהפרעת ריכוז קשב

מה השפעתה של טכניקת יוגה על ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז? ממצאי מחקר ייחודי מעלים ממצאים מרתקים על הקשר המדעי המוכח שבין תרגול שיטת היוגה לבין טיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים.

יוגה. מקור:ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי. צילום:Yoga4love

יוגה. מקור:ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי. צילום:Yoga4love

יוגה Yoga הינה טכניקה מסורתית הודית בה עוסקים היוגים בנשימה נכונה ובתרגול פיזי של הגוף, וכן עוסקים בתרגול רוחני בדרך להארה , רגיעה ואיזון רוחני- נפשי ופיזי. ליוגה השפעות חיוביות רבות. כיצד אם כן משפיעה היוגה על ילדים הסובלים מבעיות ריכוז וקשב ?

במחקר שפורסם בכתב העת בנושא בעיות קשב וריכוז Journal of Attention Disorders על ידי חוקרים אוסטרלים מבית הספר למדעי הבריאות באוניברסיטת סידני באוסטרליה ביקשו החוקרים
לבחון כיצד ילדים שאובחנו כסובלים מבעיות היפראקטיביות קשב וריכוז מגיבים לטיפול בטכניקת יוגה.

לכן, החוקרים ביקשו להשוות כיצד משפיעה יוגה על 11 ילדים שאובחנו כסובלים מADHD לעומת השפעתן של פעילויות דינמיות אחרות על תסמיני הפרעת קשב וריכוז ADHD על 8 ילדים אחרים.
לפני התחלת הפעילויות, בחנו החוקרים את רמת התסמינים של הילדים הסובלים מההפרעה באמצעות מבחן TOVA ומבחנים אחרים כמו CPRS .
לאחר ביצוע הפעילות וניתוח הממצאים העלו החוקרים כי בהשוואה לקבוצה שלא תירגלה יוגה אלא פעילויות אחרות, תרגול היוגה כן סייע במובהק ובאופן משמעותי לילדים שסבלו מהפרעת קשב וריכוז במגוון פרמטרים של תסמיני מבחן הפרעות קשב וריכוז .
כך, מצאו החוקרים כי בהשוואה היוגה סייעה לקבוצה שתרגלה את הטכניקה בחמישה אלמנטים חשובים של הפרעות קשב וריכוז לפי מבחנים אלה ובתסמינים כמו היפראקטיביות ודחף פעלתנו יתר, הפחת חוסר קשב ועוד.
ילדים שהמשיכו ותרגלו יוגה גם בבית, הראו שיפור משמעותי יותר ובמיוחד נהנו משיפור במדדים של מבחן TOVA ומבחן CTRS.
מנגד, קבוצת הביקורת נהנתה משיפור במספר מדדים של היפראקטיביות, חרדה וביישנות ובעיות חברתיות .

החוקרים מציינים כי למרות הקשיים ההכללתיים בנושא והמתודולוגיים במחקר בשל הצורך בין היתר לבחונו במדגם רחב יותר, הממצאים מצביעים בפירוש כי ליוגה עשויות להיות ערך\יתרון לטיפול רפואה משלימה לילדים הסובלים מהפרעות קשב ריכוז והיפראקטיביות שמאובחנים ככאלה ומשתמשים בתרופות, זאת במיוחד נוכח יעילות תרגול טכניקת יוגה בערב כשאין השפעה של התרופות.