ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, יוגה, מדיטציה, רוחניות, רפואה משלימה » טיפול יוגה וריקוד כנגד אוטיזם

טיפול יוגה וריקוד כנגד אוטיזם

חוקרים : טיפול משולב של יוגה, ריקוד ומוסיקה סייע לשיפור התנהגויות אוטיזם ומאפייני ליבה אוטיסטיים

יעילותן של שיטות רפואה משלימה וטכניקות רפואה אלטרנטיבית הוכחה במחקרים רבים, לרבות השפעותיהן של שיטות מדיטציה שונות ותרגול יוגה. תרגול של טכניקת יוגה מסייע לשיפור יכולות, להפחתת מתחים ומצוקות, ולשיפור תפקודים בריאותיים שונים. כיצד ניתן להסתייע בטיפול באמצעות יוגה לטיפול בהפרעות אוטיסטיות ? ממצאי מחקר שהתפרסמו בתחילת השנה מצביעים על כך שטיפול משולב של יוגה, הירגעות, מוזיקה וריקוד הפחית התנהגויות אוטיסטיות ואף הביא באופן מפתיע לשינוי במה שנחשב כמרכיבי ליבה של אוטיזם, במיוחד בילדים בוגרים יותר. 

יוגה. מקור:ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי. צילום:Yoga4love

יוגה. מקור:ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי. צילום:Yoga4love

החוקרים בחנו איך תשפיע טכניקת התערבות טיפולית במשך 8 שבועות המשלבת תנועה, ריקוד ורפואה משלימה בדמות טכניקת יוגה להרגעות על 24 ילדים בגילאי 3 עד 16 הסובלים מהפרעות בספקטרום האוטיסטי autism-spectrum disorder (ASD). התוצאות נמדדו על פי סולמות התסמינים והמאפיינים האוטיסטיים The Behavioral Assessment System for Children, Second Edition (BASC-2)
וכן Aberrant Behavioral Checklist (ABC).

ממצאי המחקר העלו כי הטיפול גרם לשיפור בתסמינים אוטיסטיים של הילדים שהשתתפו במחקר, ובמיוחד בקרב ילדים בקבוצת הגיל של בני 3-12 על פי סולם BASC-2. כו כן החוקרים דיווחו כי באופן בלתי צפוי, הטיפול השפיע לטובה גם על שיפור מובהק ומשמעותי בהפחתת תסמיני האוטיזם הלא אופייניים של סולם זה, המודדים מאפייני ליבה של אוטיזם (מאפיינים שהשיפור בהם הוא נדיר).

המחקר נערך על ידי צוות חוקרים מבית הספר לרפואה הארוורד בבוסטו, חוקרים מאוניברסיטת קונטיקט, מבית החולים הכללי מסצ’וסטס בבוסטון ומאוניברסיטת הרטפורד. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת בנושאי רפואה משלימה אלטרנטיבית Journal of Alternative and Complementary Medicine.