ראשי » הוליסטיקה-כללי, הומאופתיה, חדשות-הוליסטיקה, נטורופתיה, רפואה טבעית, רפואה משלימה » טיפולים הומאופתיים מועילים לחולי סרטן

טיפולים הומאופתיים מועילים לחולי סרטן

תועלת טיפולים הומאופתיים לחולי סרטן

הומיאופתיה אינה מקובלת ברפואה הקונוונציונלית. הם מגדירים אותה כשטויות, אבל מחקרים הוכיחו שיש תועלת בטיפולים כאלו, גם כנגד סרטן – תועלת רבה. יש טיפולים הומאופטיים שמתן שלהם בלבד נמצא קוטל תאי סרטן כמו כימותרפיה – אבל בלי הנזקים של טיפול כזה.
בקליניקות בכלכתה, הודו, מטפלים בקביעות בחולי סרטן עם תרופות הומאופטיות ואלו שוב ושוב מוכיחות את תועלתן. במחקר אחד מטעם אגודה לטיפול הומיאופתי בסרטן, נמצא שמתוך 21,880 חולי סרטן שעברו טיפול הומיאופתי בלבד, 19% הבריאו כליל ואצל עוד 21% המחלה נבלמה ונשארה כך במרוצת מעקב של מספר שנים. תוצאות אלו, 40% ריפוי או עצירה של הסרטן, שוות ערך להישגים שיש במקרה הטוב ביותר עם הריפוי הקונוונציונלי, אבל ללא כל הייסורים הכרוכים בטיפול כזה.

שתי תרופות הומאופטיות, Phytolacca ו- Carcinosin, נמצאו יעילות כמו התרופה הכימית טקסול. חשוב לציין שבניגוד לנוהל של ההומיאופתיה הקלאסית, שתי תרופות הומיאופטיות אלו ניתנו יחדיו. מחקר אחר בהודו מצא אף הוא תוצאות מעולות עם הומיאופתיה, אבל מחקר זה לא היה מוקפד דיו לכן לא ניתן כאסמכתה.
הטיפולים של בנרג’י הובאו לראשונה לידיעת המערב בשנת 1995. דר’ פרסנטה בנרג’י ובנו, דר’ פרטיק בנרג’י, הציגו את תוצאות המחקר שלהם בכנס הבינלאומי ה-5 לחקר הסרטן ודברו על 15 חולים עם סרטן מוח, שאצלם הסרטן היה בנסיגה עם טיפול בתרופות הומאופטיות בלבד. מאז 1992 הם ניסו על חולים שלהם תרופות כאלו נגד סרטן – כיום הם מטפלים בכ- 120 חולי סרטן כל יום. דר’ סן פטק, פרופ’ לביולוגית התא ולגנטיקה באוניברסיטה לרפואה בטקסס, המרכז הרפואי אנדרסון, יוסטון, פגש את בנרג’י ויחד הם ערכו ניסוי עם 2 תרופות הומיאופתיות, רותה 6 וקלקריאה פוספוריקום X3 על 15 חולי סרטן מוח. ל- 6 מתוכם שלהם הייתה גליומה – סוג של סרטן מוח קטלני. הייתה רמיסיה מלאה של הסרטן. בבדיקות מעבדה נמצא שהתרופות גרמו לתמותת תאי הסרטן.
התוצאות היו מפתיעות. גליומה נחשבת לסרטן שלא ניתן לריפוי. מתוך כ- 10,000 חולי גליומה ממאירה המאובחנים בארה”ב כל שנה, רק מחציתם חיים שנה לאחר מכן ורק 25% חיים שנתיים. המדענים שם כה התפעלו מהתוצאות שהם החלו לתת טיפול הומיאופתי כחלק בלתי נפרד מהטיפולים בסרטן.
בשנת 1999, המכון הלאומי הממשלתי לסרטן בארה”ב, NCI, בדק באופן עצמאי את הפרוטוקול של חולים ב- 10 סוגי סרטן שונים שטופלו בתרופות הומיאופתיות. אף אחד מהם לא קיבל במקביל טיפול קונוונציונאלי. הם הגיעו לידי מסקנה שיש הוכחות מדעיות לתועלת של טיפולים כאלו ויש צורך לערוך מחקרים נוספים. החלטה היסטורית זו הייתה הפעם הראשונה שמכון רפואי כלשהו בארה”ב טיפל בדרך של רפואה אלטרנטיבית בסרטן.
כדי להבין מהו המכניזם בו הומיאופתיה קוטלת תאים סרטניים, 8 מדענים מ- MDACC בדקו 3 תרופות: קרצינוזין C30, פיטולקה דקנדרה C200, ותויה אוידנטליס C30. התרופות נבדקו על שתי שושרות של תאי סרטן, כ-5000 תאים בכל בדיקה. התאים נחשפו לתרופות או לפלסבו – תמיסה ללא החומרים הפעילים שבתרופות. משך זמן החשיפה היה בין יום אחד ל- 4 ימים. הניסוי נערך עם 3 חזרות. ל- 2 תרופות, קרצינוזין ופיטולקה הייתה תגובה של 80% מהתאים הסרטניים ובכלל זה אפופטוזיס של תאים אלו. לשם השוואה, בפלסבו הייתה רק תגובה ב- 30% מן התאים. לתרופות ההומיאופתית הייתה, אם כן, השפעה יותר מכפולה בהשוואה לפלסבו.

מחקרים נוספים
שלא בהודו, יש מעט מאוד מחקרים על טיפול הומיאופאתי בסרטן וזאת בעיקר מתוך כך שחוקרים שם מחשיבים טיפול כזה כלא יותר ממתן פלסבו. ההתייחסות לטיפול כזה היא כעזר להקלת קשיים שאדם עובר עם טיפול כימי או הקרנות. אבל, היו מספר מחקרים. במחקר אחד ניתן טיפול הומיאופתי ל- 100 נשים חולות סרטן שד שעברו טיפול קונוונציונאלי. 67 מתוכן שהשלימו את הטיפול ההומיאופתי דיווחו על הקלה משמעותית בגלי החום, עייפות, חרדה ודיכאון שהיו מנת חלקן אחרי הטיפול הקונוונציונאלי. בטיפול הומיאופתי זה לא היו כל כאבים. מקור: Palliative Med 2002;16:227-33.
בניסוי אחר עם חולות סרטן שד, נתנו להן את התרופה ההומיאופתית וארום לעומת פלסבו לטיפול בגלי חום שהחלו אחרי טיפול עם טומוקסיפן. בניסוי זה, 26 נשים קיבלו וארום, 30 קיבלו וארום ופלסבו יחדיו ו-27 קיבלו רק פלסבו. משתתפות שתי הקבוצות שקיבלו וארום חוו שיפור בסימפטומים לעומת אלו שקיבלו רק את הפלסבו. מקור:J Allem Complement Med 2005;11:21-7.
הומיאופטיה הקלה גם על תסמינים שקרו עקב טיפולי הקרנות. ל- 32 נשים להן הייתה פיגמנטצית יתר אחרי טיפולי הקרנות, הבעיה פחתה לעומת המצב של 29 נשים שלא קיבלו טיפול הומיאופתי מקור: Br Homeopath J, 2002:89:8-12.

התרופה ההומיאופתית Traumeel אותה נותנים כטיפול בבעיות עור ושרירים ניתנה במספר ניסויים ובהצלחה. נתנו אותה לחולים מגילאי 3 עד 25 שעברו טיפולים עם השתלת מוח עצמות. ושפיתחו פצעים בפה – סטומטיטיס. שכיחות ועוצמת הסטומטיטיס בפה ירדה מאוד תוך 6 ימים לעומת משך זמן של 13 ימים ללא טיפול כזה. מקור: Biomed Ther, 16: 261-5.
למרות כל המידע וההצלחות, ארגון הבריאות העולמי הכריז על טיפול הומיאופתי כלא טוב יותר מפלסבו. אבל בהודו, הומיאופתיה היא חלק בל ינותק מהרפואה שם והם ממשיכים בטיפולים כאלו. מה יש לומר על ארגון הבריאות העולמי – ארגון זה ידוע כבר מזמן כתומך בהכנסת פלואוריד למים, די בצדק – אחרי הכול ברור שחיסכון של 0.44 סתימה לילד כל מהלך חייו חשוב יותר מנזק שהפלואוריד גורם למוח, לבלוטת התריס, בלוטת האצטרובל, לסרטן מסוג סרקומה שקורה 6 עד 10 פעמים יותר אצל שותי מים

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד”ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת “תזונה פלוס”. לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466

תגיות:
דילוג לתוכן