ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » השפעות טיפול הורמונלי בנשים

השפעות טיפול הורמונלי בנשים

ממצאי מחקר חדש שופכים אור על יעילות ובטיחות טיפול הורמונלי בנשים בגיל המעבר

ממצאי מחקרים שונים מן העשורים האחרונים מפקפקים ביעילותו ובבטיחות השימוש בטיפולים הורמונליים לנשים שסיימו את גיל הווסת בסיוע כנגד תסמיני גיל הבלות ושיפור מצב רוח, צפיפות עצמות ועוד. השפעות שונות של הורמונים בטווח המיידי ובטווח האורך טרם הובררו לעומק במחקרים רחבי מדגם וארוכי שנים ולפיכך מציעים המתנגדים להמתין עד שיאסף די חומר בדבר יעילות ובטיחות הטיפול.  

ממצאי מחקר KEEPS הנרחב המתפרסמים בהדרגה שופכים אור על יעילות ובטיחות טיפול הורמונלי.
הממצאים של מכון קרונוס במחקר the Kronos Early Estrogen Prevention Study –KEEPS הוצגו במסגרת הכנס השנתי ה23 באורלנדו, פלורידה בארצות הברית בתחילת אוקטובר 2012 .

מן הממצאים המבוססים על מספר מוקדי מחקר רנדומלי שכלל יותר מ-720 נשים, בגילאי 42 עד 59 החוקרים העלו כי טיפול בהורמון אסטרוגן והורמון פרוגסטרון שהחל בסמוך לסיום המחזור החודשי- גיל הבלות menopause נמצא כבטוח לשימוש וכמסייע להפחתה של תסמינים של גיל המעבר וביניהם שיפור במצב הרוח, שיפור דחיסות העצמות ושיפור במדדים של סיכון למחלות לב קרדיו-וסקולריות.

כאמור מעבר להשפעות הבריאותיות המועילות שעלו על ידי החוקרים מניתוח הנתונים, מצאו החוקרים גם כי בניגוד לממצאי מחקרים אחרים, לא נמצאה השפעה שלילית של תופעות לוואי נוגדות על התפקוד השכלי- קוגניטיבי בכלל ובפרט על תת תפקודים שונים. כך בהשוואה לנשים שטופלו בתרופת דמה- פלצבו, נשים שקיבלו טיפול בהורמון אסטרוגן נהנו משיפור משמעותי במדדים הנוגעים לדיכאון וחרדה באופן מובהק. כך מצאו החוקרים כי קבוצת המטופלות בהורמון זה הראתה שיפור מגמתי בהפחתת רמת הכעס והעונות ושיפור בהיזכרות במדדי הזיכרון.