ראשי » הוליסטיקה-כללי, נטורופתיה, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » השמנה וסיכון מוגבר לפצעי בגרות בבנות

השמנה וסיכון מוגבר לפצעי בגרות בבנות

ממצאי מחקר חדש מעלים: עודף משקל וסיכון מוגבר לאקנה- פצעי בגרות במתבגרות

מה הקשר בין עודף משקל לסיכון ל”פצעי בגרות“- “חצ’חוקנים” בשפת הרחוב או אקנה? ממצאי מחקר חדש שפורסמו מעלים כי צעירים בני 18-19 שסבלו מעודף משקל היו בסיכון רב יותר לאקנה – חצ’קונים בשפה עממית, בהשוואה למי שהתאפיינו במשקל תקין. 

עודף משקל והשמנה. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי Public domain. צילום:FatTeen97

עודף משקל והשמנה. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש חופשי Public domain. צילום:FatTeen97

אקנה השכיחה בקרב 10 עד 20 אחוזים מהצעירים והמתבגרים בעולם קשורה לבעיות פסיכו- סוציאליות, תזונה ואורח חיים. יחד עם זאת הקשר בין תזונה לבין אקנה – “חצ’חוקנים” או “פצעי בגרות” בשפה עממית טרם הוברר באופן מספק ונוצר שנוי במחלקות. הקשר בין משקל עודף לאקנה, יחד עם זאת הוברר בעבר ומקבל במחקרים נוספים אישוש נוסף.

במחקרם ביקשו החוקרים לבחון כיצד קשור משקל הגוף הנמדד באמצעות BMI מדד אינדקס מאסת הגוף על הסבירות ללקות בפצעי בגרות- אקנה בקרב מדגם של 3655 צעירים בריאים בני 18 עד 19.

ניתוח הממצאים העלה כי באופן כללי 9.5% מהבנות ו15.4$ מהבנים הסבלו מעודף משקל. כלומר BMI שהוגדר מעל 25. השכיחות של אקנה בקרב בנות הייתה 13.1% ובקרב הבנים הייתה 14%.

ממצאי החוקרים העלו כי בנות צעירות הסובלות מעודף משקל היו בסיכון רב יותר לסבול לפצעי בגרות- אקנה פי 2.1 כלומר הסיכוי של צעירה הסובלת מעודף משקל לסבול גם מאקנה היה יותר מפי 2 יותר מהסיכון של צעירה ללא עודף משקל לסבול מפצעים בעורה.

ממצאי המחקר ראו אור בכתב העת בנושא דרמטולוגיה של איגוד הרופאים האמריקאיים לרפואת עור   Dermatology Journal of American Medical Association . המחקר נערך על ידי חוקרים מהמחלקה לרפואת עור בבית החולים אוסלו, מהמחלקה לרפואה קהילתית ומהמחלקה לבריאות הנפש והתמכרויות באוניברסיטת אוסלו, נורווגיה, מבית הספר לרפואה בארטטרד, מהמחלקה לדרמטולוגיה בבית החולים בריגהאם ומהמחלקה לאלרגיה ואימונולוגיה בבית החולים לילדים בבוסטון, מסצ’וסטס, ארצות הברית.

דילוג לתוכן