ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חשיבה חיובית, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות » הפחתת לחץ לחולי סרטן

הפחתת לחץ לחולי סרטן

הפחתת לחץ נפשי ושיפור מצב בריאותי בקרב חולי סרטן

גוף ונפש: השפעתם של הורמוני הלחץ וביניהם קורטיזול על הגוף בכלל היא שליליות לאורך זמן, ובפרט בקרב חולי סרטן, באופן שעלול לפגוע במוטיבציה הנפשית, בתפקודיהם הפיזיים וביכולותיהם הרגשית לשאת את עומס הטיפולים.

גוף-נפש: השפעות לחץ נפשי על הגוף. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-sa-by . אילוסטרציה: Gdudycha

גוף-נפש: השפעות לחץ נפשי על הגוף. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-sa-by . אילוסטרציה: Gdudycha

כיצד ניתן להקל על חולי סרטן באמצעות שיטות טיפול המטפלות בהפחתת חרדות, הורדת מפלס הלחץ הנפשי, רגיעה, איזון רגשי, הרמוניה רוחנית והפחתת דריכות ? ממצאי מחקר חדש מספקים נתונים חדשים באשר להשפעת טכניקות הפחתת חרדה ולחץ על מדדים שונים בקרב חולי סרטן.

במחקרם ביקשו החוקרים לבחון האם תוכנית המסייעת להפחית מהלחץ הרגשי ומהחרדות של חולי סרטן והמלווים אותם משפיעה על מגוון מדדים פיזיים ונפשיים. לשם כך הם העבירו ל26 חולים (ומלוויהם) שאובחנו כחולים במצב מתקדם של סרטן השד, סרטן המעי, סרטן ריאות וסרטו הערמונית, תוכנית התערבות של 6 שבועות בה הם למדו כיצד להפחית את לחציהם הנפשיים והרגשיים ולהוריד את מפלס החרדה, להרגיע ולהפחית את הדריכות הפסיכולוגית שחוו.
לפני, במהלך ולאחר תקופה זו בחנו החוקרים את השפעת התוכנית על מגוון מדדים. מן הממצאים העלו החוקרים כי במהלך התוכנית המטופלים הראו הפחתה משמעותית מובהקת ברמת הלחץ הנפשי והחרדה. המלווים שהיו עם החוקרים והשתתפו איתם בסדנה חוו הפחתה בלחץ אך לא בשיעור משמעותי כמו המטופלים בתכנית.

מן הממצאים שפורסמו בכתב העת JHN לרפואה משלימה, העלו החוקרים כי המטופלים ומלוויהם נהנו גם מהפחתה משמעותית ברמת הורמון הקורטיזון בשבוע הראשון והשלישי (וכבר לא בשבוע השישי והאחרון). בנוסף, החוקרים מצאו כי רמת האינטרלויקין-6 שברוק ירדה במהלך הסדנה (גם בקרב החולים וגם בקרב המטפלים שלהם).

בסיכום הממצאים מדגישים החוקרים כי תוכנית מעין זה עשויה להוות כלי להפחתת לחץ נפשי, חרדה והורדת רמות של קורטיזול בקרב חולים (ומלוויהם) במצב מתקדם ובכך לסייע למצבם.

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות הקשר גופנפש וחשיבות הגורם הרגשי, הרוחני, והנפשי במחלות, ואת החשיבות להעניק לחולה סביבה רגשית חמה ואוהבת, מנחמת ומקבלת שמדגישה בפניו את האופטימיות, את הטוב, התקווה, האור, היכולת להרפא, ולהשיב לחייו את החיוך, לפחית את רמות החרדה והלחץ, בכך להקל עליו רגשית ופיזית.