ראשי » גופנפש, דמיון מודרך, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, רוחניות » הפחתת לחץ באמצעות משחק מחשב

הפחתת לחץ באמצעות משחק מחשב

גופנפש: ממצאי מחקר חדש הצביעו על יעילות תוכנית התרגעות להפחתת סטרס באמצעות משחק SECOND LIFE

עד כמה ניתן להנגיש את הרפואה המשלימה בכלל ואת טכניקות הגוף-נפש, באמצעות מדיה אלקטרונית ? כיצד ניתן לשלב בין הרחבת השימוש בטכנולוגיה מתקדמת עם שימוש בטכניקות רפואה אלטרנטיבית ? טכניקות גוף-נפש הן כלי ראשון במעלה המסייע לאנשים להפחית לחצים נפשיים ובעקבות כך לשפר את מצבם הרפואי, במחלות כרוניות לדוגמה. הדרכה פנים אל פנים בשיטות להפחתת לחצים רגשיים היא יעילה אולם הדרכה מעין זו אינה נגישה לכלל שכבות האוכלוסייה. ממצאי מחקר חדש מצביעים על כך שהנגשה של טכניקות הרגעה גוף-נפש באמצעות תוכנות מחשב, יכולה להוביל לשיפור משמעותי בתחושות שחווים משתמשים לאחר השימוש בשיטה הוירטואלית.  

גוף-נפש: השפעות לחץ נפשי על הגוף. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-sa-by . אילוסטרציה: Gdudycha

גוף-נפש: השפעות לחץ נפשי על הגוף. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-sa-by . אילוסטרציה: Gdudycha

במחקר שערכו החוקרים במהלך 8 שבועות בחנו החוקרים כיצד משפיעה טכניקת הרגעה המשולבת במשחק המחשב LIFE SECOND על 24 נבדקים. משחק סקנד לייף– “חיים שניים” הוא משחק תלת מימד במחשב בו לכל משתתף, יש דמות וירטואלית המכונה אוואטר שאת תכונותיה ואפיוניה הוא יכול לשנות. במהלך המשחק המשתתף משחק בסימולטור של המציאות הרגילה כשהוא מתנהל בפעילויותו השונות בעולמות וירטואלים שונים תוך התנהלות וקשרים עם בני אדם אחרים במשחק.
לשם כך ביקשו החוקרים מהנבדקים להשתתף בהדמיה של טכניקת הרגעות שהועברה יחד עם משחק של במשחק המפורסם LIFE SECOND.

ממצאי המחקר העלו כי חלה שיפור במדדים שביטאו של מצב הרוח, רמת הלחץ הנפשי, תסמיני הדיכאון ותסמיני חרדה שחוו המשתתפים בעקבות תרגול טכניקת ההרגעות ששולבה במשחק המחשב LIFE SECOND . מגמת השיפור במדדים פסיכולוגיים אלה לוותה בשינוי משמעותי לטובה באינדקס הכללי של חומרת התסמינים הפסיכולוגים של הנבדקים SCL-90-R Global Severity Index.

המחקר נערך על ידי חוקרים מבית הספר הרווארד לרפואה ומבית הספר לבריאות הציבור, חוקרים ממכון הנסון-הנרי לרפואת גוף-נפש בבוסטון, מסצ’וסטס, חוקרי המחלקה לנוירולוגיה ומהמחלקה לדרמטולוגיה בבית החולים הכללי מסצ’וסטס. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת PLoS One