ראשי » בודהיזם, דת-דתות, הוליסטיקה-כללי, התפתחות אישית-הגשמה עצמית, חשיבה חיובית, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות » האושר בראיית הדלאי לאמה-מתוך מחשבות שבלב.אבשלום מזרחי

האושר בראיית הדלאי לאמה-מתוך מחשבות שבלב.אבשלום מזרחי

פרק  מתוך הספר-מחשבות שבלב- משמעות החיים, הוית הטבע, אמת, חסר ואמונה

חלק חמישי – מתוך פרק י”ג מתוך הספר “מחשבות שבלב- משמעות החיים, הוית הטבע, אמת, חסר ואמונה “. מאת: פרופסור אבשלום מזרחי . הוצאת אופוס, 2014

האושר בראייתו של הדַלַאי-לַאמָה
מעניינת ראייתו של הדַלַאי-לַאמָה, מנהיגם הרוחני של הטיבּטים, על האושר. דברי הדַלַאי-לַאמָה שיובאו להלן פורסמו כדברי מבוא לספר המרשים והמעניין “אלכימיה רגשית”, ספרהּ של טארה בנט-גולמן, שיצא לאור בהוצאת מטר בשנת 2001:
כל אחד מאִתנו משתוקק לאושר ואינו רוצה לסבול. כיוון שהאושר הוא תכלית החיים, חשוב מאוד לגלות מה יביא אותנו למדרגת האושר הגבוהה ביותר. ההתנסויות בחיינו — ואחת היא אם הן יגרמו לנו להנאה או לסבל — תמיד יהיו התנסויות נפשיות או גופניות. בדרך כלל, לנפש יש השפּעה מכריעה על מרבּית בני האדם, ומכאן חשיבותה הרַבּה של שלוות נפש בחיינו.
התפתחות חומרית תורמת אמנם תרומה חשובה לקידומו של האדם, אולם אם נקדיש תשומת לב רבה מדי לדברים חיצוניים ונתייחס בביטול להתפתחותנו הפנימית, סופנו שניאָלץ להתמודד עם בעיות רבות שיתעוררו כתוצאה מחוסר האיזון הזה. השלווה הפנימית היא המפתח: אם נחווה שלווה פנימית נוּכל לטפּל במצבים שונים מתוך רוגע ותבונה. ללא שלווה פנימית, נמשיך להיות מודאגים, מוטרדים ובלתי מרוצים עקב הנסיבות השונות, גם אם חיינו יהיו נוחים ביותר מהבחינה החומרית.
כאשר אנו חוֹוים שלווה פנימית אנו מצליחים לחיות בשלום עם הסובבים אותנו. כאשר בקהילה שלנו יש שלום, היא יכולה לחלוק את השלום הזה עם קהילות שכנות, וכן הלאה. כאשר ממלאים אותנו אהבה וטוּב לב כלפי אנשים אחרים, לא רק שאותם אנשים מרגישים שאוהבים אותם ושאכפת מהם, אלא שכתוצאה מכך, גם אנו מצליחים להעמיק את האושר והשלווה הפנימית שלנו.
כבודהיסט למדתי שהדבר העיקרי המערער את השלווה הפנימית שלנו הוא מה שאנו מגדירים כרגשות שליליים. כל אותם מחשבות, רגשות ואירועים נפשיים המשקפים מצב נפשי שלילי, או מצב נטול אהבה וחמלה, מערעֲרים את חוויית השלווה הפנימית שלנו. מחשבות ורגשות שליליים כמו שנאה, כעס, גאווה, תשוקה, חמדנות, קנאה וכדומה משפּיעים לרעה על שיווּי המשקל הפנימי שלנו, ואף גובים מחיר כבד מבריאותנו הגופנית. מאז ומִתמיד, שיטת הרפואה הטיבטית ראתה בהפרעות מנטליות ורגשיות את הגורם למחלות שונות, בהן מחלת הסרטן. מדענים ואנשי מקצוע מתחום הרפואה במערב שותפים כיום יותר ויותר לגישה הזאת.
רגשות שליליים הם המקור בה”א הידיעה להתנהגות לא מוסרית. מלבד זאת הם הבסיס לחרדה, לדיכאון, למבוכה ולמתח, האופייניים כל כך לחיינו כיום. ועדיין, מכיוון שלעִתים קרובות כל כך איננו מצליחים להכיר בפוטנציאל ההרסני שלהם, איננו רואים כל צורך לקרוא עליהם תיגר.
מורה טיבּטי דגול שעסק באימון הנפש ציין פעם שאחת האיכויות המופלאות ביותר של הנפש היא יכולתה להשתנות. אני נושא תפילה ומקווה שקוראי הספר “אלכימיה רגשית”, אשר יְיַשְּׂמוּ הלכה למעשה את העצות הרבות המובאות בו, אכן יוכלו לחולל שינוי בנפשם, יתגברו על רגשותיהם השליליים ויגיעו לשלווה פנימית. לא רק שהם עצמם יהיו מאושרים יותר, אלא שללא ספק יתרמו גם לחיזוק השלום והאושר בעולם כולו.
הדלאי-לאמה
3 ביוני, 2000

אכן, בדברי הדַלַאי-לַאמָה מֶסֶר חשוב להשגת האושר מהרמה האישית ועד לרמה הגלובלית.
מילות לסיום
אין לאושר הגדרות מדויקות, אין לו גבולות ומשמעותו והווייתו אינן זהות אצל כל בני האדם.
האושר הוא מהוּת החיים. חיים שאין בהם אושר הם חיים רדוּדים, שהאדם החי אותם חש שאין טעם בחייו.
אושר רִגעִי הוא כשמו — רִגעִי. האדם הנבון חותר להגיע לרמות אושר גבוהות אשר יכילו אותו ויעטפו אותו ברצף החיים עד ליום מותו.
אושר פירושו בלשון המקרא – להיות מְדֻשַּׁן עֹנֶג.

 לרכישת הספר – “מחשבות שבלב- משמעות החיים, הוית הטבע, אמת, חסר ואמונה” מאת פרופסור אבשלום מזרחי, בהוצאת אופוס 

 

דילוג לתוכן