ראשי » הוליסטיקה-כללי, צמחי מרפא, רפואה טבעית » אסטרגלוס – קדד

אסטרגלוס – קדד

אסטרגלוס (קדד) – צמח מרפא רב-תכליתי
צמח  האסטרגלוס (קדד) נמצא בשימוש ברפואה הסינית כבר אלפי שנים. לאחרונה נערכו איתו מחקרים רבים גם ברפואה המערבית והוא מוגדר כצמח אדפטוגן – צמח המגביר את היכולת של המערכת החיסונית. הוא עוזר גם לפעולת בלוטות האדרנל, משתן ומדלל דם. אצל אנשים הסובלים מאינפקציות תכופות כמו הצטננויות, הוא מגביר במידה רבה את היכולת של המערכת החיסונית. מסתבר שהוא יכול לעזור גם נגד שפעת החזירים. יצוטטו בזה מחקרים שנעשו עם הצמח לגבי יכולתו להגביר את פעילות המערכת החיסונית.  

צמחי מרפא. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc1-sa. צילום: Loc Huynh

צמחי מרפא. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc1-sa. צילום: Loc Huynh

אסטרגלוס והמערכת החיסונית
צמח האסטרגלוס משפר את פעולת העיכול ומעורר את פעולת המערכת החיסונית. הוא חשוב במיוחד לאנשים הסובלים מאינפקציות תכופות כמו הצטננויות, הוא עוזר לחולי סרטן שעברו טיפול כימותרפי להתאושש מנזקי הטיפול. לא מומלץ להשתמש בו בשעת מחלת אינפקציה חריפה או כאשר יש חום – במצבים כאלו עדיף לתת אכינצאה לפרק זמן קצר, מספר ימים (1-2).
כמגביר יכולת של המערכת החיסונית, צמח זה זכה למחקרים רבים. הוא מעלה את הרמות של כדוריות הדם הלבנות, אבל, שלא כמו אכינצאה, אפשר לצרוך אותו בקביעות. רצוי לקחת אותו יחד עם ג’ינסנג קוריאני, צירוף כזה מגביר עוד יותר את היכולת החיסונית. הצמח אנטי דלקתי ומרחיב כלי-דם. יכולתו האנטי דלקתית נובעת מכך שהוא מונע הפרשת היסטמין מתאי מאסט (3). לקוורצטין יש פעילות דומה.

ברשימת הצמחים האדפטוגניים נכללים אסטרגלוס, ג’ינסנג, ג’ינסנג סיבירי, ליקוריץ ושורש ליקוריץ. בזכות יכולתו להגביר את פעילות המערכת החיסונית, צמח זה משמש לטיפול במחלות מנזלת ועד לסרטן. הצמח אינו פועל כאנטיביוטיקה – אין הוא תוקף תאי סרטן או מיקרואורגניזמים גורמי מחלות. הוא מחזק את פעולת המערכת החיסונית וזו נלחמת במחלות (4).
הצמח ומרכיביו נחקרו ביסודיות. שתי הקבוצות העיקריות של החומרים הפעילים המצויות בו הן פוליסכרידים וספונינים והן אלו המקנות לו את מרבית יכולת הריפוי שלו. אך יש בו עוד עשרות חומרים פעילים נוספים – פעולה סינרגטית של כולם היא זו העוזרת (5). אסטרגלוס משפר את פעולת העיכול והריאות. בסין מבשלים את הצמח ומשתמשים במי הנישול, להם יש טעם נעים (6).בארץ ניתן להשיג את מיצוי שורש האסטרגלוס בכמוסות.
בסין משתמשים בצמח זה לחיזוק המערכת החיסונית, נגד וירוסים, לטיפול בסוכרת, מחלות לב ויתר לחץ-דם. הוא עוזר לריפוי סרטן, מוריד נפיחויות בגוף ועוזר לסילוק מוגלה. כנגד וירוסים יש לו פעילות דמוית אינטרפרון (7). בסין גם מרבים להשתמש בו לתגבור המערכת החיסונית שנפגעה מכימיקלים והקרנות. בניסוי עם בע”ח הוא נמצא מחזיר לפעולה תקינה תאי T וכמותם שנפגעו מכימותרפיה והקרנות והוא מאט תהליכי הזדקנות (8). שיפור בתפקוד ובכמות תאי T נמצא בניסויים גם עם בע”ח בריאים. הוא גם מגביר את היכולת של תאי T להיות יותר תוקפנים כלפי פולשים ותאים סרטניים (9).
לפי הרפואה הסינית, אסטרגלוס מחזק את המערכת החיסונית בחזקו את ה”צ’י”. עוד אלפי שנים לפני שגילו את הבקטריות והווירוסים, ברפואה הסינית ידעו שצמח זה מחזק את העמידות בפני מחלות. לאכינצאה יש פעילות דומה, אבל בניגוד לאסטרגלוס, אותה אין לקחת בקביעות (10).
במרכז הרפואי לטיפול בסרטן ביוסטון, טקסס, נבדקה היכולת של אסטרגלוס לטיפול בסרטן כבר בשנות ה-80. אחרי מתן תכשיר מצמח זה ל-19 חולי סרטן ול-15 אנשים בריאים, נמצא שהוא חיזק את המערכת החיסונית אצל מרבים הנבדקים, הן חולים והן בריאים. בחלק מן המקרים, המערכת החיסונית של חולים חזרה לתפקוד מלא כמו אצל אנשים בריאים (11).
במחקר זה, הם נתנו את התכשיר כדי לחזק את המערכת החיסונית בזמן ואחרי טיפולי הקרנות וכימותרפיה. כאשר סרטן מתפשט בגוף, המערכת החיסונית נחלשת. אחרי טיפולים כאלו, לעיתים קרובות המערכת החיסונית כמעט כבר לא קיימת (12).

בסין משתמשים בצמח כבר מאות שנים בכדי להגביר את רמות האנרגיה והחיוניות. פעילות זו של עירור איננה כמו אחרי שתיית קפה – היא יותר איטית, יותר מתמשכת ויותר בריאה. (13). במקרים של מחלה אוטואימונית כמו זאבת (לופוס) שמלווה באינפקציה, יש לקחת אסטרגלוס ביחד עם סקוטלריה. אסטרגלוס מגביר את פעילות תאי NK הלוחמים באינפקציה. זה חשוב בייחוד במצבי מגיפות. המינון של אסטרגלוס המומלץ לטיפול הוא 500-1000 מ”ג תרכיז שיובש בהקפאה, 3 פעמים ביום. יש לידע רופא מטפל מאחר ואסטרגלוס מגביר את תגובת הגוף לסטרואידים (14).
באסטרגלוס משתמשים גם לטיפול במחלת מיוקרדיטיס, דלקת שריר הלב, וגם כנגד הווצרות אבני כליה. הוא עוזר לייצור אינטרלוקין-2 ויש בו פוליסכרידים שפועלים כמו נוגדנים. הוא מגביר גם את הייצור של תאים קוטלים לימפתיים, LAK, (15). אסטרגלוס מגביר גם ייצור של אינטרפרון שלוחם בוירוסים ומשמר ייצור של כדוריות דם אדומות. בזכות תכונותיו אלו, משתמשים בו לטיפול בחולים עם וירוס HIV , בדלקת ריאות ואריתמיות של הלב (16).
בסין משתמשים בצמח כחלק מנוסחאות של צמחי מרפא וכמו כן מוסיפים אותו לתבשילי אורז ומרק ירקות. במקרים רבים הוא מרכיב סטנדרטי בתבשילי ירקות. עדיין לא לגמרי ידוע אילו מקטעים בצמח הם אלו שמגבירים את הפעילות החיסונית, אבל שימוש בצמח במלואו בלי ספק עוזר יותר. הפוליסכרידים והספונינים שבו הם אותם חומרים שזוהו עד כה כמקנים לצמח את יכולותיו הרפואיות.

גם מחקרים מוקדמים שנעשו בארה”ב הראו שלצמח יש יכולת רבת עוצמה בטיפול בסרטן. בניסוי במרכז הרפואי, אוניברסיטת טקסס ביוסטון, נמצא שתמצית אסטרגלוס מחזקת את פעולת תאי T שנלקחו מאנשים חולי סרטן. בחלק מן המקרים, אסטרגלוס היקנה לתאים יכולת פעולה העולה על זו של תאים שנלקחו מאנשים בריאים (17). במחקר אחר באותו מוסד רפואי, מחקר שנערך עם 179 חולי סרטן שקיבלו טיפולי הקרנות וכימותרפיה, נמצא שאסטרגלוס ביחד עם ג’ינסנג מנעו דיכוי של המערכת החיסונית ואובדן משקל שבאים בעקבות הטיפול השגרתי בסרטן. הצמח נמצא מחזק מספר מרכיבים של המערכת החיסונית ויש לו גם יכולת למנוע התפתחות גרורות (18). במקרי איתגור חמורים של המערכת החיסונית, הצמח נמצא מחזק ומשמר את תאי T, משפר את פעילות מוח העצמות ואת תגובת מערכת החיסון אצל אלו שטופלו עם אסטרגלוס לעומת אלו שקיבלו טיפול מסורתי בלבד.

 

* האמור במאמר זה אינו בגדר ייעוץ או מרשם רפואי אלא מידע שהופיע בעיתונות מדעית או ברשת האינטרנט. על מי שנזקק לטיפול, יש לפנות לרופא או תזונאי, בהתאם למצבו.

מאת: ד”ר מרדכי הוכברג Ph.D, תזונאי. מתוך כתב העת “תזונה פלוס”. לרכישת מנוי, התקשרו 08-9407466

 

 

מקורות

1) The New Encyclopedia of Vitamins, Minerals, Supplements and Herbs by Nicola Reavley
2) The Complete Encyclopedia of Natural Healing: A Comprehensive A-Z Listing of Common and Chronic Illnesses and Their Proven Natural Treatments by Gary Null, Ph.D.
3) Optimum Health – A Cardiologist’s Prescription for Optimum Health by Stephen T., M.D. Sinatra
4) The Complete Encyclopedia of Natural Healing: A Comprehensive A-Z Listing of Common and Chronic Illnesses and Their Proven Natural Treatments by Gary Null, Ph.D.
5) Herbal Defense by Robyn Landis
6) The Herbal Drugstore by Linda B. White, M.D.
7) Total Wellness: Improve Your Health by Understanding and Cooperating with Your Body’s Natural Healing Systems by Joseph Nd Pizzorno
8) Herbal Medicine, Healing and Cancer: A Comprehensive Program for Prevention and Treatment by Donald R. Yance, j r.,C.N., M.H., A.H.G., with Arlene Valentine
9) Textbook of Natural Medicine 2nd Edition Volume 1 by Michael T. Murray, ND
10) The Encyclopedia of Popular Herbs by Robert S. McCaleb, Evelyn Leigh, and Krista Morien
11) Nature’s Medicines : From Asthma to Weight Gain, from Colds to High Cholesterol — The Most Powerful All-Natural Cures by Gale Maleskey
12) Nature’s Medicines : From Asthma to Weight Gain, from Colds to High Cholesterol — The Most Powerful All-Natural Cures by Gale Maleskey
13) The Green Pharmacy Anti-Aging Prescriptions: Herbs, Foods, and Natural Formulas to Keep You Young by James A. Duke, Ph.D.
14) Prescription for Herbal Healing: An Easy-to-Use A-Z Reference to Hundreds of Common Disorders and Their Herbal Remedies by Phyllis A. Balch, CNC
15) Prescription for Herbal Healing: An Easy-to-Use A-Z Reference to Hundreds of Common Disorders and Their Herbal Remedies by Phyllis A. Balch, CNC
16) The Doctor’s Complete Guide to Vitamins and Minerals by Dr. Mary Dan Eades
17) The Natural Physician’s Healing Therapies by Mark Stengler, N.D.
18) The Encyclopedia of Popular Herbs by Robert S. McCaleb, Evelyn Leigh, and Krista Morien
19) Beating Cancer with Nutrition by Patrick Quillin, PhD,RD,CNS
20) Breast Cancer? Breast Health! The Wise Woman Way by Susun S. Weed