ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, רוחניות » אימון גופני של מבוגרים לשיפור קוגניטיבי

אימון גופני של מבוגרים לשיפור קוגניטיבי

סיבולת לב ריאה של אצני מרתון מבוגרים ורוכבי אופניים סייעו לשמירה על תפקוד שכלי טוב יותר בהשוואה לאנשים שלא התעמלו

איזון פיזי וגופני הם לחם חוק בתורות רפואה אלטרנטיבית שונות. הפעלת הגוף באמצעות פעילות גופנית וספורט הינה ערך חשוב והיא מתלווה אל ערכי שמירה על נפש רגועה ונינוחה ואיזון רוחני ואנרגטי עצמי, מודעות אישית ומודעות ואיזון רוחני עם הסביבה.

פעילות גופנית, מאסת שריר וסוכרת. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc3-by-sa צילום: MatthiasKabel

פעילות גופנית, מאסת שריר וסוכרת. מקור: ויקיפדיה ברשיון שימוש cc3-by-sa צילום: MatthiasKabel

בגילאים מבוגרים קיימת חשיבות רבה במיוחד לשמירה על פעילות גופנית סדירה לשם שמירה על איזון גופני פיזי ונפשי.
פגיעה ביכולות הקוגניטיביות של מבוגרים בעת הזדקנותם מגבירה את סיכויי התמותה הכוללים שלהם, מפחיתה את איכות החיים שלהם, פוגעת ביכולתם התפקודית תעסוקתית ולפיכך מניעת ירידה תפקודית זו הינה ערך ראשון במעלה.

כיצד משפיעים אימוני סיבולת לב ריאה והתעמלות גופנית אינטנסיבית על בריאותם הנפשית ושמירה על תפקודם הקוגנטיבי של מבוגרים ? ממצאי מחקר חדש מעלים כי אימונים גופניים כמו אימוני מרתון של אצנים מבוגרים וכן של מתעמלים בפעילות רכיבה על אופניים הובילה לשמירה על תפקוד שכלי של מתאמנים אלו במבחנים קוגניטיביים מסוימים בהשוואה למתעמלים רגילים. זאת מעבר לשיפור הפיזי-בריאותי של אותם מבוגרים שעוסקים בספורט בקביעות, כפי שהוכח מגוון מחקרים.

מן הממצאים עלה כי בהשוואה ל58 מבוגרים בני 60 ומעלה בקבוצת הביקורת, אשר לא השתתפו בפעילות גופנית, נבדקי קבוצת הניסוי שהיו אצני מרתון או רוכבי אופנים, היו בעלי ציונים גבוהים יותר באופן משמעותי ומובהק בממוצע במבחן יכולת שכלית- מבחן קוגניטיבי של חמש הנקודות במבחנים נוירופיסוכלוגיים שנערכו. עוד מצאו החוקרים שוני קרוב למובהקות בציונים של הספורטאים לעומת קבוצת הביקורת גם במבחנים נוספים המבטאים יכולות שכליות – מבחן NAI Stroop

החוקרים מסכמים כי הממצאים מוכיחים כי התעמלות גופנית משמעותית עשויה לתרום באופן משמעותי לתפקודים השכליים ולמניעת הידרדרות קוגניטיבית מלבד תועלותיה הבריאותיות הנוספות.

המחקר נערך על ידי חוקרים אוסטרים ביחידה לרפואה תעסוקתית באוניברסיטת וינה לרפואה בעיר וינה באוסטריה.