ראשי » הוליסטיקה-כללי, חדשות-הוליסטיקה, רפואה טבעית » אימון ברטט מסייע לשיפור שיווי משקל בחולות פיברומיאלגיה

אימון ברטט מסייע לשיפור שיווי משקל בחולות פיברומיאלגיה

חוקרים: אימון ברטט מסייע לחולות פיברומיאלגיה בשיפור שיווי המשקל

אימון ברטט של כל הגוף Whole body vibration WBV הוא שיטת אימון בה המתאמן מבצע את תרגילי האימון הגופני כאשר כל גופו מחובר למכונה הגורמת לכל גופו לרטט. כיצד משפיע אימון ברטט ופעילות גופנית בכלל על שיפור תסמינים של חולי פיברומיאלגיה ? ממצאי מחקרים שונים הצביעו על יעילות של אימון ברטט לשיפור תפקוד פיזי אולם מחקרים אחרים העלו כי אין הבדל בין אימון ברטט לבין אימונים רגילים. 

פעילות גופנית. מקור: ויקיפדיה ברשיון -cc3-sa-by. צילום: Shustov

פעילות גופנית. מקור: ויקיפדיה ברשיון -cc3-sa-by. צילום: Shustov

במחקר זה ביקשו החוקרים לבחון כיצד משפיע אימון גופני ספורטיבי רגיל בן שישה שבועות על החוזק ועל שיווי המשקל של נשים חולות פיברומיאלגיה לעומת השפעתו של אימון ספורט רגיל בתוספת אימון כל הגוף ברטט על היבטים אלה של חולות הפיברומיאלגיה.
לששם כך בחנו החוקרים שתי קבוצות של 15 נשים: האחת שביצעה התעמלות רגילה במשך יומיים מידי שבוע עם 3 ימים של אימון ברטט של כל הגוף לעומת קבוצה שביצעה את האימון ללא אימון ברטט.

החוקרים בחנו את שיווי המשקל וחוזק השרירים של הנבדקות לפני ולאחר 6 שבועות של הניסוי. ממצאי החוקרים העלו כי נמצא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות במדד יציבות המדיו-לטרלית Medio–Lateral Stability Index (MLSI), של הנבדקות כשעיניהן היו פתוחות וכשעיניהן היו סגורות. החוקרים מצאו כי השיפור בשיווי המשקל- ביציבות של האימון ברטט היה משמעותי יותר כשהעיניים סגורות והשיפור היהי מתון בעיניים סגורות. יחד עם זאת החוקרים לא מצאו הבדל בין הקבוצות במדדים כמו כוח שרירים ומדדי שיווי משקל אחרים.

ממצאי המחקר שנערך על ידי חוקרים מהמחלקה לחינוך גופני וספורט ומהמחלה לפיזיותרפיה באוניברסיטת סיבליה בספרד ומבית הספר לרפואה באוניברסיטת אולסטר בצפון אירלנד, פורסמו בכתב העת בנושאי רפואה משלימה The Journal of Alternative and Complementary Medicine