ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חשיבה חיובית, מודעות עצמית, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות » אופטימיות ותפקוד בריאותי אופטימלי

אופטימיות ותפקוד בריאותי אופטימלי

ממצאי מחקר חדש על הקשר בין אופטימיות להפחתת דלקתיות והעדר בעיות תפקוד אנדותלי

גופנפש: מה הקשר בין תפיסה חיובית של החיים, אופטימיות ופרספקטיבה לא פסימית לבין בריאות גופנית טובה ? כיצד קשורה אופטימיות לבריאות הלב ולחוזק גופני בכלל ? ממצאי מחקר אמריקאי שופכים אור על הנושא ומוכיחים שוב: הקשר בין גוף לנפש הוא חזק ביותר וכי אופטימיות ותפיסה לא פסימית קשורה להפחתת סיכון לדלקתיות והפחתת סיכון לבעיית בריאות של אי תפקוד אנדותלי. 

חיוך אופטימי. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Adam Jones

חיוך אופטימי. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Adam Jones

ממצאי המחקר התבססו על ניתוח בדיקות דם לגבי ביו מרקרים של דלקתיות וחוסר תפקוד אנדותלי, רמות האופטימיות או הפסימיות של הנבדקים ומגוון נתונים בנושאים שונים לגבי 340 נבדקים בגיל ממוצע של 70.9 שנים שלא היו להם פני המחקר כל בעיות לב.

ניתוח הממצאים העלה כי בניגוד לאופטימיות, פסימיות הייתה קשורה לסיכון רב יותר להתאפיין ברמות גבוהות של דלקתיות בגוף (דלקתיות קשורה למגוון מחלות ובהן סוכרת, סרטן ובעיות לב) וכן סיכון מוגבר לבעיית אי תפקוד אנדותלי. החוקרים מצאו כי נבדקים שהתאפיינו ברמות גבוהות של אופטימיות ותפיסה חיובית בחייהם, התאפיינו ברמות נמוכות יותר של דלקתיות בדם ושל בעיות תפקוד אנדותליות.

המחקר נערך על ידי חוקרים מהמחלקה לבריאות ובריאות סביבתית, המחלקה להתפתחות אנושית וחברה בבית הספר לרפואה ציבורית הארוורד, המחלקה לאפידמיולוגיה בבית הספר לרפואה ציבורית והמחלוקות לפסיכיאטריה ולרפואה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת בוסטון במסצ’וסטס, בארצות הברית. המחקר התפרסם בג’ורנאל הרפואי Psychosomatic Medicine

דילוג לתוכן