ראשי » גופנפש, הוליסטיקה-כללי, חשיבה חיובית, מודעות עצמית, קואצ'ינג-התפתחות אישית, רוחניות, רפואה טבעית, תזונה-דיאטה » אופטימיות ועלייה בכמות נוגדי חימצון

אופטימיות ועלייה בכמות נוגדי חימצון

ממצאי מחקר חדש: אופטימיות רבה קשורה לעלייה בריכוז נוגדי החימצון המועילים בדם

כיצד משפיע מצב הרוח על המצב הגופני ? מחקרים רבים ותורות אלטרנטיביות שונות מדגישים את הקשר בין גוף לנפש, את השפעתה של הרוח על החומר ואת האפקט שיש לנפש בריאה ואופטימית, ראייה חיובית ושמחת חיים על בריאות הגוף והפחתת הסיכון למחלות. נוגדי חימצון הם חומרים פעיילים המועילים בשמירה על בריאותנו . 

חיוך אופטימי. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Adam Jones

חיוך אופטימי. מקור: ויקיפדיה ברשיון cc3-by-sa. צילום: Adam Jones

כיצד קשורה אופטימיות לריכוז נוגדי חימצון בגוף ? ממצאי מחקר חדש מצביעים על קשר ישיר בין שיפור באופטימיות לעליה בריכוז נוגדי חימצון מועילים בדם- אנטי אוקסידנטים בשם קרוטנואידים.

ניתוח ממצאי המחקר התבססו על ממצאים ממדגם של 982 גברים ונשים בגיל העמידה, שהשתתפו במחקר במהלך 1994 ועד שנת 2005 בארצות הברית ודיווחו על הרגלי החיים שלהם, נתונים דמוגרפים, מצב בריאות, אורח חיים וצריכת מזון. כמו כן נבדקו ריכוזי נוגדי חימצון מסוג ויטמין E ומסוג קרוטנואידים כמו בטא קרוטן בדמם של הנבדקים.

ניתוח הממצאים העלה כי אמנם לא נמצא קשר בין אופטימיות לבין עליה בריכוז ויטמין E בדם אולם נמצא קשר ישיר בין עליה ברמת האופטימיות לבין עליה בריכוזי קרוטנואידים בדמם של הנבדקים כך שעל כל עליה בסטיית תקן אחת באופטימיות של הנבדקים, נמצאה עליה של 3 עד 13% בריכוז נוגדי החימצון מסוג קרוטנואידים.

יחד עם זאת בעיני החוקרים הגורם הפסיכולוגי, רוחני נפשי אינו הגורם היחידי הישיר הרלוונטי לשיפור הבריאותי- מבחינה מהותית מציינים החוקרים כי השיפור ברמת נוגדי החימצון בדם מוסבר על ידי גורמים נלווים שאינם סיבתיים לאופטימיות בלבד כמו עלייה בצריכת צריכת ירקות ופירות בעקבות אופטימיות לדוגמה או הפחתת העישון בשעה שמצב הרוח והראייה של החיים חיובית.

 

ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת Psychosomatic Medicine Journal of. המחקר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת הארוורד בקיימברידג’, מסצ’וסטס, חוקרים מבית החולים בריגהאם ונשים ובית הספר לרפואה הארוורד בבוסטון, מסצ’וסטס, חוקרים מאוניברסיטת וויסקונסין במדיסון בארה”ב וחוקרים ממלקות מגוונות בבית הספר הארוורד לרפואה ציבורית בבוסטון, מסצ’וסטס. 

 

 

דילוג לתוכן